1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KCK davasında 10 tahliye
KCK davasında 10 tahliye

KCK davasında 10 tahliye

KCK davasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Yenişehir eski Belediye Başkanı Fırat Anlı, Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Dicle eski Belediye Başkanı Abdu

A+A-

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu 108  sanıktan 78'i ile 6 tutuksuz sanık hazır bulunurken, tutuklu 30 sanık ise mazeret  bildirerek duruşmaya katılmadı.

Mahkeme başkanı, önceki duruşmada iddianamedeki delilleri okunmaya  başlanan Mazlum Tekdağ'ın delil ikamelerini okumaya devam etti.

Tekdağ, tercüman aracılığıyla yaptığı savunmasında kendisinin DTP Parti  Meclisi üyesi olduğunu ve o dönemde yaptığı seçim çalışmalarının iddianameye suç  delilleri olarak konulduğunu ifade ederek, hakkındaki suçlamaları kabul  etmediğini söyledi.

İddia makamı, cuma günü verdiği mütalaasını tekrarladığını ve görülen  duruşmada tutuklu yargılanan Fırat Anlı, Ahmet Ertak, Arslan Özdemir, Esma Güler,  Dirayet Taşdemir, Hüseyin Kalkan, Hasan Öner, Ferhan Türk, Leyla Deniz ve Besime  Gonca'nın tahliyesi, diğer tutuklu sanıkların ise tutukluluk halinin devamına  karar verilmesini talep ettiğini kaydetti.

Sanık avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, İstiklal  Mahkemeleri gibi DGM ve askeri mahkemelerin de iyi bir şekilde anılmadığını,  gelecek nesillerin bu mahkemeleri tez konusu yapacağını öne sürdü.

Yasama mercinin bile bu mahkemelerin varlığından rahatsız olduğunu ileri  süren Elçi, “O kadar rahatsızlık duydular ki yasaya uygun olup olmadığını bile  tartıştılar. Mahkemeniz daha önce delillerin hukuka aykırı olduğu ve yargılama  sürecinde okunmaması ile ilgili kabul edilmeyecek bir karar aldı. Mahkemeniz tam  bir hukuksuzluk örneği sergiliyor. Bu dava haksız ve hukuksuz bir davadır.  İnsanların hakkını gasp eden bir davadır” dedi.

Avukat Cihan Aydın da, iddianamenin baştan sona yasakçı bir zihniyetle  hazırlandığını savundu. Toplumsal olaylar sırasında hayatını kaybeden Aydın  Erdem'in faillerinin hala bulunmadığını fakat cenazesine katılanların  yargılanmasının sürdüğünü söyleyen Aydın, “Avrupa'ya giden herkes PKK'nın Avrupa  kanadıyla görüşmüş, Habur'dan gidenler de Kandil'e gitmiş gibi suçlanmış. Ama  elde hiçbir delil yok” diye konuştu.

Avukat Emin Aktar ise, olanları, önceden senaryosu hazırlanan siyasal bir  operasyon olarak niteledi. Müvekkillerine bile durumu açıklayamadıklarını savunan  Aktar, “Bu davada biz avukatlar da çok başarısız olduk. Çıktığımız salona bir  daha girmemeliydik, duruşmaya girmemiz yargılamayı meşru kılıyor. Bu ülkede  ölümlerden çok siyasetin önünü açan kararlar önemli” dedi.

Mahkeme heyeti, verdiği aranın ardından, tutuklu sanıklar Yenişehir eski  Belediye Başkanı Fırat Anlı, Şırnak eski Belediye Başkanı Ahmet Ertak, Hakkari  eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan,  Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Kızıltepe eski Belediye Başkanı  Ferhan Türk ile Arslan Özdemir, Hasan Üner, Takibe Turgay ve Fadile Bayram'ın  tahliyesine karar verdi.

Yaklaşık 17 saat süren duruşmayı, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile tutuklu yakınları da izledi.

10 KİŞİ CEZAEVİNDEN AYRILDI

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi' (KCK/TM) davasında tahliye olan 10 kişi bu sabah Diyarbakır E ve D Tipi Cezaevi'nden ayrıldı.

Gece geç saatte tahliye edilen Yenişehir eski belediye başkanı Fırat Anlı, Şırnak eski belediye başkanı Ahmet Ertak, Arslan Özdemir, Hakkari eski Belediye Başkanı Kazım Kurt, Batman eski belediye başkanı Hüseyin Kalkan, Hasan Üner, Dicle eski belediye başkanı Abdullah Akengin, Kızıltepe eski belediye başkanı Ferhan Türk, Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden Takibe Tugay ile Fadile Bayram ise Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nden ayrıldı. Tahliye olanları cezaevi kapısı önünde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir karşıladı.

HABERE YORUM KAT