1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. KCK Ana Davasında ‘Kar’ ve ‘Gülşah’ dinlendi
KCK Ana Davasında ‘Kar’ ve ‘Gülşah’ dinlendi

KCK Ana Davasında ‘Kar’ ve ‘Gülşah’ dinlendi

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 57'nci duruşması görülen KCK Ana Davası'nda "Toros" ve "Padişah"tan sonra gizli tanık "Kar" ve ‘Gülşah’ dinlenmeye başlandı.

A+A-

Diyarbakır’da 2009 yılında KCK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan aralarında HDP milletvekilleri ve DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin de bulunduğu 191 kişinin yargılandığı davanın 58'inci duruşması, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edildi.
 
Davanın iki gündür görülen duruşmalarında “Toros” ve “Padişah” isimli gizli tanıklar dinlenmiş, sanık avukatları ise yönelttikleri sorularla gizli tanık beyanlarındaki çelişkileri mahkemenin dikkatine sunmuştu. Sanık müdafilerinin hazır bulunduğu yargılamanın bugünkü duruşmasında ise, gizli tanıklardan “Kar" dinlenmeye başlandı. Yüzü mozaiklenip, sesi değiştirilen gizli tanık "Kar"ın anlatımları, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşma salonuna aktarıldı. "Kar"dan sonra gizli tanık "Gülşah"ın dinlendi.
 
“Yaşı ilerleyen Kürt siyasetçiler gençlikteymiş”
 
Daha sonra söz alan gizli tanık ‘Gülşah’, daha önce ifade verdiği isimleri tanımadığını sadece Kürt siyasetçiler Sebahat Tuncel, Kutbettin Kurt ve Mehmet Salih Yıldız'ı tanıdığını söyledi. "Gülşah" Kutbettin Kurt ve Mehmet Salih Yıldız ile birlikte gençlik hareketinde çalıştığını söylemesi salonda gülüşmeler neden oldu. "Gülşah", Kurt ve Yıldız'ın yaşlarından dolayı gençlik hareketinde yer alamayacağını düşünememiş.
 
“Yargılananlar gizli tanıkların beyanlarına cevap veremeyecek”
 
Avukat Aydın’ın mahkeme heyetine, gizli tanıkların verdiği beyanlar üzerine yarılanan kişilerinde beyanlarının alınmasını talep etti. Bu talep üzerine mahkeme heyeti, yargılananların duruşmayı takip edip beyanda bulunması gerektiğinden talebin reddine karar verdi.


Duruşma 28 Nisan Perşembe gününe ertelendi.

HABERE YORUM KAT