1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Kazalar bilinçsizlikten geliyor”
“Kazalar bilinçsizlikten geliyor”

“Kazalar bilinçsizlikten geliyor”

Motkar otomotiv rot balans servisi ustası Mustafa Macit, kışın meydana gelen kazaların büyük bölümünün araç bakımsızlığı ve bilinçsizlikten kaynaklandığını söyledi.

A+A-

Deneyimli tamir ustası Mustafa Macit, bir süredir yurdu etkisi altına alan kar yağışlarıyla beraber meydana gelen, can ve mal kaybına neden olan trafik kazalarının nedenlerini Özgür Haber’e değerlendirdi ve sürücülere çok önemli uyarılarda bulundu.
 
Sürücülerin araçlarını kara kış bastırmadan bakımdan geçirmeleri gerektiğine işaret eden Macit, özellikle karlı havalarda zincir takmak sızın yola çıkılmaması uyarısında bulundu. Donmalara karşı antifrizin de sürekli denetlenmesi gerektiğine dikkat çeken Macit, sürücülere şu uyarılarda bulundu:


“Sürücülerin kış gelmeden önce yapması gereken araç bakımları var. Bunlar sırasına göre; soğutma sistemindeki antifrizin donma derecesi uygunluğu, cam suyu antifrizin kış ve yaz ayları boyunca araş sistemlerinde olması gerekiyor. Cam silecek lastikleri, fren sistemleri, balata, balata disk baskısı ve kış lastiklerinin olması önemli unsurlardan biridir. Araç sahipleri antifrizin bırakılması gereken yere normal su bırakmaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Araç sisteminde olması gereken antifrizin en önemli etkisi kışın donmaya karşı yazın ise hararete karşı etkili olmasıdır. Kışın kar yağışında halkımız tarafından lastik havalarının basıncının düşürülmesi de çok yanlış bir olaydır. Basınç derecesi araçlara göre ne olması gerekiyor ise o olmalıdır.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler