1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaza geçirenler dikkat!
Kaza geçirenler dikkat!

Kaza geçirenler dikkat!

TİKADER Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Ali Ateş, yurttaşları trafik kazaları ve zorunlu trafik sigortası konusunda uyardı.

A+A-
TİKADER Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Ali Ateş, yurttaşları trafik kazaları ve zorunlu trafik sigortası konusunda uyardı. Ateş, trafik kazaları geçiren yurttaşların çeşitli haklarının olduğunu belirterek, haklarına ulaşmak isteyenlerin derneklerine başvurmalarını istedi.
 
Merkezi Gaziantep'te bulunan Trafik ve İş Kazaları Mağdurları Dayanışma Derneği (TİKADER) Diyarbakır'da şube açma çalışmalarına başladı. Derneğin Diyarbakır Şube Başkanlığı'na getirileceği belirten Mehmet Ali Ateş, trafik kazaları ve zorunlu trafik sigortası konusunda yurttaşlara çeşitli uyarılarda bulundu.
 
Derneğin Genel Başkanı olan Hasan Yıldırım'ın trafik kazası geçirerek, mağdur olması üzerine bir hak arayışı içerisine girdiklerini ve haklarını aldıktan sonra, yurttaşların bilinçlenmesi amacıyla böyle bir dernek kurduklarını belirten Ateş, “Trafik kazalarına ilişkin halkımız çok bilinçli değil. Bunu fark etmemiz üzerine hem halkımızı bilinçlendirmek hem de haklarına hukuki yollarla ulaşmalarını sağlamak amacıyla böyle bir dernek kurmak istedik. Bu yola ilk olarak Gaziantep'te çıktık. Haziran 2013'ten beri Gaziantep'te faaliyet yürütüyoruz. Hedefimiz bütün Türkiye'ye yayılmak. Ancak önceliğimiz Doğu ve Güneydoğu. Çünkü bölgemizdeki insanlar hakları konusunda çok bilgi sahibi değiller” dedi.
 
“Halkımızın haklarını arayacağız”
 
Derneğin ilk şubesini Diyarbakır'da açacaklarını, bunun çalışması içerisinde olduklarını ve Ocak 2014'ten sonra çalışmaların tamamlanacağını vurgulayan Ateş, “Halkımızı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapacağız. Öncelikle afiş ve broşür çalışmaları yapacağız. Kazalardan dolayı mağdur olan halkımızın bize ulaşmasını sağlayıp, kendileriyle birlikte hak arama gayreti içerine gireceğiz” diye konuştu.
İstesek de istemesek de trafik kazalarının yaşandığına dikkat çeken Ateş, şunları kaydetti:
“Gerek dikkatsizlikten, gerekse kurallara uyulmaması yüzünden çeşitli trafik kazaları oluşuyor. Amacımız bu kazalarda mağdur olan yurttaşların mağduriyetlerini bir nebze de olsa gidermek.
 
Araçlarda, 'zorunlu trafik sigortası' dediğimiz bir sigorta var ve bu sigortanın içerisinde kaza geçiren yurttaşlara çeşitli haklar verilmiştir. Fakat yurttaşlarımız bu hakların bilincinde değil. Sigortanın sadece kaza durumunda araçta meydana gelen hasarları karşıladıklarını düşünüyorlar. Oysaki ölüm ve yaralanmalarla biten kazalar sonrasın da tazminat alma hakkına sahipler. Hem bunları halka anlatmak hem de bize başvurmalarını sağlayarak hızlı bir şekilde haklarını elde etmeleri için bu yola çıktık.”
 
Daha önceki yıllarda “zorunlu trafik sigortası” içerisindeki maddelerde sadece aracın kaza esnasında hasar gören kısmına ya da “pert” dediğimiz konuya ilişkin maddelerin olduğunu ancak poliçeye yeni maddelerin eklendiğini vurgulayan Ateş, “İnsanların o araçların içerisinde can taşıdığı ve taşıdıkları cana zarar gelmesi durumunda tazminat ödenmesine ilişkin maddeler de sigorta poliçesine eklendi. Kaza geçiren yurttaşımız kim olursa olsun, araç içerisinde bulunduğu taktirde eğer aracın koltuk sigortası varsa çeşitli haklardan faydalanabilir. Kaldı ki koltuk sigortası yapılması da zorunlu hale getirilmiştir. Hatta koltuk sigortası yapmayan sürücülere de çeşitli cezalar getirilmiştir. Eğer araç bir otomobilse toplamda 5 koltuk sigorta ettirilmeli. Minibüs ya da otobüs ise de içerisinde bulunan her koltuğun sigortası yaptırılmalı. Eğer bunlar yapılmazsa araç sahibi çeşitli cezalara çarptırılabilinir” dedi.
 
“Mutlaka koltuk sigortası yapılmalı”
 
Bazı sigorta şirketlerinin poliçelerden bazı maddeleri çıkardığına ve araç sahibinin poliçeleri dikkatli okuması gerektiğine ilişkin de uyarılarda bulunan Ateş, şunları söyledi:
 
“Genelde maddeler sigorta poliçeleri içerisinde yazılı olarak sıralanır. Hangi durumların sigorta kapsamına girdiği belirtilir. Bunlara sürücünün istediğine göre ek maddeler de konulabilir. Ancak biz önce can güvenliği diyoruz. Mutlaka koltuk sigortası yapılmalıdır. Kaldı ki bu zorunludur. Bazı maddeleri poliçenin içerisinden çıkararak, sigortayı ucuza yaptıran şirketlere de itibar edilmemelidir. Zaten kaza durumunda mağdur olan yurttaşlarımız, ikinci bir mağduriyet yaşamaları için buna özellikle dikkat etmelidir.”

HABERE YORUM KAT