1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kayyum veya bürokrat atamak demokrasiyi derinden sarsar'
'Kayyum veya bürokrat atamak demokrasiyi derinden sarsar'

'Kayyum veya bürokrat atamak demokrasiyi derinden sarsar'

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, yerel yönetimlere kayyum veya bürokrat atamanın demokrasiyi derinden sarsacağını söyledi.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle ile Leyla Güven, DTK Başkanlık Divanı Üyeleri Hilmi Aydoğdu, Musa Farisoğulları ve Hasan Yağız, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı makamında ziyaret etti.
 
Ziyarette konuşan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, belediyelere yönelik baskılar nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret ettiklerini belirtti. Belediyelerin halkın kurumları olduğunu, halk tarafından seçildiğini ve bu geleneğin yüzyıllardan beri bu şekilde yürüdüğünü ifade eden Dicle,  yerel yönetimlerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru ve halkın yerelde yönetimini sağlayan kurumlar olduğunu dile getirdi. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve tutuklama sürecine tabi tutulmasının demokratik siyaset alanını daraltmaya yönelik olduğunun altını çizen Dicle, belediyelere kayyum atamanın da bunun devamı olduğunu vurguladı.
 
Halkın iradesini ve seçimini yok sayan tutumları şiddetle kınayan Dicle, “Dokunulmazlık konusunda milletvekillerine gösterdiğimiz dayanışmayı belediyelerimiz için de gösteriyoruz. DTK belediyelerimizin yanında yer alacaktır. Bu konuda sizlere destek mesajlarımızı iletiyoruz.” dedi.
 
‘YEREL DEMOKRASİ TAMAMEN BOŞA ÇIKARILMIŞ OLUR’
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Eş Başkan Gültan Kışanak ise, 21. yüzyılda demokrasinin çıtasının yerel ve yerinden yönetimle belirlendiğinin altını çizdi. Kışanak, “Artık kimse merkezi yönetimler üzerinden demokrasiyi tartışmıyor. Demokrasinin temel taşı doğrudan halka en yakın olan, halkın rahatlıkla denetleyebileceği yerel ve yerinden yönetimlerdir. Bu temel taş çekilirse demokrasi tamamen boşa çıkarılmış olur.” diye konuştu.
 
Az ve şekilsel de olsa seçimlere dayalı bir yerel yönetim pratiğinin var olduğunu ifade eden Kışanak, böyle bir durumda yerel yönetimlere müdahalenin, kayyum veya bürokrat atanarak merkezi hükümet eliyle yönetilmesinin yerel demokrasiyi derinden sarsacağını kaydetti.
 
‘BİR TEK DARBE DÖNEMLERİNDE KAPIYA KİLİT VURULUR VE MEMUR ATANIR’
 
“Bu durum demokrasiyi derinden sarsacaktır. Bunu planlayanlar acaba bunu da düşünüyor mu?” diye soran Kışanak,  “Yerel yönetimler bir hizmet alanıdır. Halkın ve kentin ortak ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarını yürütürler. En geri demokrasilerde bile yerel yönetimlerin varlığına tahammül edilir.” şeklinde konuştu.
 
Belediye başkanlığı görevini halkın verdiğini, ancak halkın geri alabileceğini dile getiren Kışanak, “Bir tek darbe dönemlerinde kapıya kilit vurulur ve oraya bir memur atanır. Şimdiye kadar demokrasiye darbe şeklinde süreçler yaşandı, herhalde bu da bunun son halkası olur. Umarım bu tür şeyler yaşanmaz.” ifadelerini kullandı.

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT