1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kayyum Başkanından önemli açıklamalar
Kayyum Başkanından önemli açıklamalar

Kayyum Başkanından önemli açıklamalar

45 yıl aradan sonra amatör liglere kadar düşen Diyarbakırspor'un, son kayyum başkanı Abdulkadir Duran yaptığı çarpıcı açıklamalarla son durumu Diyarinsesi.org'ye değerlendirdi.

A+A-

Duran bu göreve, formalite icabı ya da boy göstermek için gelmediğini, belki bir umut olur düşüncesi ile göreve talip olduğunu kaydetti.

Türkiye'de 3 büyüklerden sonra en çok taraftara sahip olmakla, bölgenin ilk süper lige çıkan kulüplerinden olan Diyarbakırspor, şimdilerde sahipsizlikle var olma savaşı veriyor.

“TEMLİKLERİN TÜMÜ USULSÜZ”

Kulüp Kayyum başkanı Abdulkadir Duran, kulübün kurtuluşu için çok ciddi ve hummalı bir çalışma yaptığını, özellikle alacağı olanlarla tek tek görüştüğünü ve yardımcı olmalarını istediğini belirtti. Duran, kulübün borçlarının bazı kesimler tarafından özellikle abartıldığını, belirterek 25 Milyon TL olarak lanse edilen borçların, 15 Milyon TL civarında olduğu, bu meblağın 7 Milyon TL'sinin yönetici alacakları olduğunu ve bunlarında tümünün usulsüz olduğunu kaydederek, Ankara'da bulunan, bu işi bilen hukukçularla görüştüklerini ve bunları yakında tek tek açıklayacaklarını belirtti Duran “Bu iş 2-3 Milyona çözülür.  Tabi bu rakamların içinde icraya verip, borçluyla anlaşsan bile binde 9 oranında harçlarda var. Bu bile nerden baksanız 500-600 Bin TL tutuyor.

Ayrıca diğer alacaklılar sporcu ve teknik adamlarla da görüştüğünü belirten Duran, neredeyse tümünden söz aldığını, böyle bir fedakârlığa hepsinin hazır olduğunu söyledi.

“HERKES KAPANSIN DİYE UĞRAŞIYOR”              

Göreve gelmesinden bazı kesimlerin ve kulüp çalışanlarından bir kısmının rahatsız olduğunu, kulübün kapanması için birilerinin özellikle uğraştığını, önünün tıkanmaya çalıştığını belirten Duran, “Nerdeyse herkes kulübün kapanması için uğraş veriyor. Diyarbakırspor sadece bu ülkede değil, dünyaya adını duyurmuş,  her zaman marka değeri olan bir kulüptür. Yerine kurulan veya alternatif olarak lanse edilenler asla aslının yerini dolduramaz. İstanbul'da yüzlerce kulüp var, ama bilinen sadece 3 tanesidir. Diyarbakır'da da bu böyledir, Diyarbakırspor'un yerine başka hiçbir kulübü koyamazsınız.

“MUHATAP YOK”

Kulübün bu durumda olmasının tek nedeni, eski yönetimlerdir. Resmen har vurup harman savurmuşlar. Göreve geldim, kulübe gittim, muhatap yok. Özellikle bazı çalışanlar istifa etmemi istediler. Kulüpte evrak bulamıyorum, kimse söz dinlemiyor. Alacaklı listesini daha net göremedik, kim ne vermiş, ne almış, muhasebe kayıtlarını bulmak için çalışanlar yardımcı olmadılar. Bazı çalışanlar ellerine 50-60 Bin TL çek almış, diyorum ki "bu adam asgari ücret ile yıllarca çalışsa bu rakam etmiyor". Nedir bu, rezalet anlamak zor.  Herkes kafayı arsaya takmış “Satılsın alacaklarımız verilsin” diyorlar. Bu düşüncenin temelden yanlış olduğunu kendilerine anlattım, "bu arsa satılırsa bile önce devletin kanuni borçları sonra sizlerin ödenir Yani en sona kalırsınız ki, size zaten hiçbir şey kalmaz", dedim kendilerine anlattım ve ikna oldular.

“VALİ TOPRAK'IN GİTMESİNE SEVİNDİM”

Giden Vali Mustafa Toprak için hakkımı helal etmiyorum. Defalarca randevu istedim, 2 Milyon nüfuslu koca kentin kulüp başkanı Validen randevu alamıyor. Ben gitmesine sevindim. Yeni atanan Valimiz Cahit Kıraç için çok olumlu şeyler duyduk. Sporu seven biri olduğunu, umutlu olduğumuzu, en yakın sürede kendisinden randevu talep edeceğiz. Diyarbakır için hayırlı bir atama olmuştur.

“ŞOV YAPTILAR”

Geçtiğimiz ay eski futbolcu Hakan Şükür tarafından bir öneri ortaya atıldı, ben defalarca sekreterine not bıraktım, görüşmek istediğimi ilettim. Kesinlikle ne aradı, ne sordu, ne de bıraktığımız notlara itibar etmedi. Eğer inançlı biriyse ki öyle olduğunu söylüyor, ona da hakkımı helal etmiyorum. Açıklaması havada kaldı, artık siyasi bir şov mu yaptı, gündem mi yapmaya çalıştı kimse birşey anlamadı.

“BOY GÖSTERMEYE GELMEDİM”

Diyarbakırspor'u kurtarmak ayağa kaldırmak için sadece benim tek başıma uğraşmamı ve sonuç almamı beklemek mümkün değil. Sonuçta bende bir yere kadar, baktım olmuyor, bende bırakır çeker giderim. Ben şu anda umutlu olduğumu, güzel gelişmelerin olduğunu söyleyebilirim, Bu göreve formalite icabı veya boy göstermek için gelmedim. Sonuna kadar uğraşacağım ve direneceğim, elimden ne geliyorsa onu yapacağım.

Kulüp binası için, belediyeden boşaltma tebligatı gelmiş. Boşaltılmaması için, Genel Sekreterimizle görüştüm 1-2 ay beklenilmesini istedim.. Başbakanın kente gelmesini bekliyorum, bir çözüm reçetesi hazırladım kendisine vereceğim. Diyarbakırspor bu kenti temsil ediyor, neden bu durumlara gelindi, kurtuluş için neler yapılması gerektiğini tek tek yazdım. Umut ediyorum netice alırız. Yoksa kulüp kapanır.

“HSYK'YA BİLDİRECEM”

2.5 yıldır açılan soruşturmaların neden bekletildiğini, neden sonuç alınamadığını, bu işi engelleyenlerin olduğunu Sayın Başbakana rapor olarak yazdım.  Bu konu için HSYK'ya (Hakimler savcılar yüksek Kurulu'na da) yazı hazırlıyorum. Gerekirse hakkımızı orda da arayacağız.

Kulübe getirilen temliklerin hepsinin usulsüz olduğunu, bunları çok yakında kamuoyuna belgeleri ile açıklayacağım. Bunun için Ankara'da görüştüğümüz çok iyi hukukçu arkadaşlarımız var, konuyu takip ediyorlar.

Bu işe herkesin sahip çıkması gerekir, kentte yapayalnız bırakıldım. Sayın Bakanımız Mehdi Eker'in, Kulübün kapatılarak borçlarından arınması için Yeni bir isimle bir kulüp için düşünceleri olduğu bilgisi bizlere iletildi.

Sayın Vekilimiz Cuma İçten'le görüştüm, o'da bana kapanmasını ve yeni bir formül üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bu formül için benim düşüncem belki İBB ile birleşme olabileceği ile ilgili olabileceği, belki bir tasarı olarak meclise sunulabileceği kanaati olduğu düşüncesindeyim.

Yazık günah bu koca kulübe, 2 Milyon nüfus diyoruz, herkes 1 TL verse 2 Milyon TL eder, kimseye ihtiyaç kalmaz. Bana özellikle destek olan Diyarbakırspor Dernekler Birliği Başkanı Ramazan Tugay ve Fırat Güneş'e teşekkür ederim. Geçtiğimiz hafta bir mektup hazırlayıp, başbakana ulaştırdılar. Taraftarlar için çok yakında önemli açıklamalarım olacak, dualarını eksik etmesinler, sabırlı olsunlar.

Umudum olmasa asla 1 dakika bile durmam. Belki futboldan çok anlamam ama yöneticilik nasıl olur çok iyi bilirim. 3 Tane Üniversite bitirdim, fiilen yıllardır idareci olarak çalışıyorum. Halen bile dershaneye gidiyorum, geçen yıl Hukuk Fakültesini sadece 2 puanla kaçırdım, nasip olursa bu yıl kazanıp, idealim olan fakülteden 4.diplomayı alacağım. Çok hırslı biriyim, destek olursa Diyarbakırspor'u kurtarabiliriz, ben sadece destek istiyorum. Gelin yardımcı olun.

HABERE YORUM KAT