1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayseri ve Diyarbakır STK'ları buluştu
Kayseri ve Diyarbakır STK'ları buluştu

Kayseri ve Diyarbakır STK'ları buluştu

Kayseri'den Diyarbakır'a Barış ve Kardeşlik Ziyaretleri çerçevesinde gelen ekip Diyarbakır'daki STK'larla buluştu.

A+A-

Kayseri'den Diyarbakır'a Barış ve Kardeşlik Ziyaretleri çerçevesinde Kayseri Mazlum-Der başkanı Ahmet Taş öncülüğümde gelen bir ekip Diyarbakır'daki STK'larla buluştu. Diyarbakır ve Değerlerini Koruma Derneğinde kahvaltıda bir araya gelen STK temsilcileri bölge ile ilgili görüşlerini aktarırken, Başbakan'ın Kürdistan Bölge Başkanı Barzani ile Diyarbakır'a gelişlerini değerlendirdi.

TAŞ: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA GELDİK
Kayseri Mazlum-der Başkanı Ahmet Taş, bölgede yıllarca yaşanan olaylara değinerek, "Oluşan süreç batıdan olumlu okunuyor. Kardeşlik, birlik ve beraberlik açısından ellimizi taşın altına koymak için defalarca bölgeye geldik. Bu gün de bu çerçevede buradayız. Yürekler İslam çerçevesinde atması gerekir. Dertler İslam ile çözülebilir" dedi.

İDİKUT: SORUNLAR MÜSPETLİK ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜLEBİLİR
Diyarbakır ve Değerlerini Koruma Derneği Başkanı Recep İdikut ise, ziyarette duydukları memnuniyeti dile getirerek, "İslamiyet toplumun sorunlarına müspet çözümler sunuyor. Kürtler ve Türkler sorunlarını bu müspetlik çerçevesinde çözebilir" dedi.

EVSEN: KÜRTLER VE İSLAM, DÜŞMAN ALGISIYLA KARŞILANDI
Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen de, Cumhuriyet kurulduğundan beri Kürtlerin ve İslam'ın bir düşman algısıyla karşılandığını bu gün ise bu algının yıkıldığını belirtti. Kürtler ve Türkler arasında bir kan davasının olmadığını da belirten Evsen, "bu gün görüyoruz ki, İnsanlar muhabbetle tekrar kucaklaşabiliyorlar, bu İslam'ın mesajının Müslüman Kürtlerin yüreklerinden gelen tezahürün neticesidir" diye konuştu.

Toplantıya Kayseri'den aralarına Mazlum-der, Memur-Sen, Diyanet-sen, Eğitim-Bir-Sen, Radyocular birliği, Diyarbakır'dan ise, Mustazaflar Cemiyeti, Ulaştırma Memur-sen, Diyanet-Sen, Toç- Bir-Sen, Diyarbakır ve Değerlerini Koruma Derneği ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıdan sonra Kayseri'den gelen STK temsilcileri Batman'a geçmek üzere Diyarbakır'dan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT