1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaymakamlıktan engellilere yemek
Kaymakamlıktan engellilere yemek

Kaymakamlıktan engellilere yemek

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Engelliler Haftası nedeniyle, Kaymakamlık tarafından ilçedeki engellilere ve ailelerine yemek verdi.

A+A-

Bekir Aral Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda verilen yemeğe, Kaymakam Eşref Yonsuz, Belediye Başkanı Ramazan Kartalmış, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Tolga Çemrek, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Ergani Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Şen ve yöneticileri, engelliler ve engelli aileleri katıldı.


Dernek Başkanı Ahmet Şen, organizasyonu düzenleyen Kaymakama Eşref Yonsuz a ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Engellilere hassasiyet gösterildiğini belirten Kaymakam Eşref Yonsuz, yaptığı konuşmada şöyle dedi:


“Esas engelli; kişilerin eli, ayağı veya gözünde değil; kalbinde, vicdanlarında ve ruhlarındadır. Empati kuramayan, vicdanlı olamayan, yardımsever olamayan, kin-husumet besleyen, gücünü-kudretini başkalarını ezmede kullanırken zevk alan insanlardır. Önemli olan sadece bir günde etkinlik yaparak engelli kardeşlerimizin halinden anlamış olmayacağımızı, önemli olan diğer zamanlarda da birer idareci, birer esnaf, birer komşu, birer vatandaş olarak engelli kardeşlerimizin hallerinden, onların anne ve babalarının psikolojinden anlayıp ona göre hareket etmeliyiz” dedi.


Engelli çocuklara sahip olan anne ve babalara da çocuklarına karşı gösterdikleri sabır-metanet, anlayış ve onlar için yapmış oldukları fedakârlıktan dolayı da teşekkür etiğini ifade eden Yonsuz “En büyük alkışında onların hak ettiğini düşünüyorum. Engelli olmak kimsenin elinde değil, unutmayalım ki hepimiz birer engelli adayıyız.

 

Engelli olmanın çeşitli sebepleri var. Sebeplerden biri belki çalışma ortamının, trafik düzeninin yeterli derecede iyi olmamasından, bir sebebi bir görevlinin mesleğini iyi icra edememesinden, bir sebebi de belki de anne karnında iken bir annenin içtiği sigara, alkol veya bir yöneticinin kurumun fiziki şartlarını yerine getiremediği için olmuş bir kazanım sonucu veya çevreyi kirleten bir fabrikanın çevreye verdiği zarardan veya GDO lu ürün satan bir firmanın ürünlerinde de kaynaklanmış olabilir.

 

Sebep ne olursa olsun. Sebeplerle de uğraşmak yanında bunun bizler için bir imtihan olduğunu, özellikle biz anne babalar unutmamalıyız. Bunu bir fırsata çevirmesini de bizlerin elinde olduğunu, o yüzden umutsuzluğa-karamsarlığa kapılmak yerine engelleri hep birlikte aşarak güzel işler yapabileceğimize inanmalıyız. Çevremizde engelli kardeşlerimizin Türkiye ve Dünya çapında elde etmiş oldukları başarıları hep birlikte görüyoruz. Tekrar 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle; bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, en kötü günümüzün böyle olmasını diliyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum” diye konuştu.


Kaymakam Eşref Yonsuz, yemekten sonra engelli vatandaşlarla tek tek sohbet etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler