1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaymakam Yılmaz sertifika dağıttı
Kaymakam Yılmaz sertifika dağıttı

Kaymakam Yılmaz sertifika dağıttı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Ergani İlçe Kaymakamı Erdinç Yılmaz, SODES bünyesinde 'Toplumsal hayatın temeli kadınlarımıza sosyal destekevi-4' projesi kapsamında ahşap boyama, çini ve bilgisayar kurslarında eğitim gören kadınlara sertifika verdi.

A+A-
Şu ana kadar hazırlanan projeler çerçevesinde meslek edindirme kurslarından yüzlerce bayana sertifika verildiğini belirten Kaymakam Yılmaz, meslek edindirme kurslarının devam edeceğini söyledi.
 
SODES bünyesinde devam eden kurslardan mezun olan kursiyerlere sertifikalarını dağıtan İlçe Kaymakamı Erdinç Yılmaz yaptığı açıklamada, proje kapsamında kurulan Kadın Sosyal Destekevi bünyesinde bölge kadınının sosyal, psikolojik, ekonomik ve kültürel alanlarda gelişmesine katkı sağlandığını ve onların bu alanlarda ilerlemesine olanak yaratmak amacıyla çalışmalar yapıldığını söyledi.
 
Kaymakam Yılmaz, "Proje kapsamında açılan Seramik Kursu, Ahşap Boyama Kursu ve Bilgisayarlı Muhasebe Kursları ile bölgedeki kadınlarımızın bilgi ve becerilerini geliştirmeleri sağlanmıştır. Ahşap Boyama Kursuna kayıtlı 33, Bilgisayar Kursuna kayıtlı 145, Seramik Kursuna kayıtlı 40 öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca bu kurslardan mezun olan öğrencilerin aldıkları sertifikalarla iş hayatına atılmaları sağlanmıştır” dedi.
 
26 BİN KADIN EĞİTİM GÖRDÜ
 
Ergani'de 2009 yılından bu yana yürütülen faaliyetleri değerlendiren Kaymakam Erdinç Yılmaz, "2009 yılından buyana 26 bin kadın eğitim gördü. Bu sayı içerisinde gerek kuaförlük, gerekse giyim olmak üzere tüm branşlarda yüzde 8 oranında bir istihdam oranı yakaladık. Örnek verecek olursak, şuanda Ergani'de 9 tane bayanın bünyemizdeki kurslardan sertifika alarak ilçe merkezinde kuaför dükkanı açtığını biliyoruz. Aynı şekilde Kaymakamlığımız bünyesinde açılan Çini atölyesinde yaptıkları çalışmalarla gelir elde eden 60 öğrenci bulunmaktadır. Giyim sertifikası alarak tekstil atölyesinde çalışarak kendi ayakları üzerinde durabilen birçok kadın mevcut.
 
Yine kurumumuzda verdiğimiz tıbbi sekreterlik kursumuzu tamamlayan birçok kursiyerimiz Ergani ve Diyarbakır'da bulunan birçok özel sağlık kuruluşunda istihdam edilerek kendi geçimlerini sağlamaktadırlar. Ayrıca Kültür merkezi projesi kapsamında 2011 yılından beri 95 öğrenci Anadolu ve Sağlık Meslek liselerini, 45 kişi de üniversiteyi kazanmışlardır. Bilgisayarlı muhasebe kurslarımızdan sertifika alan 12 kursiyerimiz iş hayatına başlamışlardır" diye konuştu. 
 
(ET-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT