1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaymakam Maraşlı eğitim projelerini anlattı
Kaymakam Maraşlı eğitim projelerini anlattı

Kaymakam Maraşlı eğitim projelerini anlattı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında yapılan projeler açıklandı. Açıklanan raporda ilçede hazırlanan projelerden 10 bin öğrencinin faydalandığı belirtildi.

A+A-
Projeler hakkında bilgi veren İlçe Kaymakamı Mehmet Maraşlı, bu çalışmalarla birlikte okulların sosyal birer teşekkül haline getirildiğini söyledi.
 
Kaymakam Maraşlı, "Sosyal devlet olmanın gereği yaptığımız projeler ile okulun, aile gibi doğal bir kurum olmaktan öte belirli amaçlar gerçekleştirmek üzere meydana getirilmiş sosyal bir teşekkül haline getirilmiştir. Bu teşekkül bilginin aktarılması kadar bireyin yaşadıkları toplum içerisinde kendilerini geliştirilmelerine zemin hazırlayan, içinde yaşadıkları toplumun sorunlarına duyarlı ve topluma karşı sorumluluk hissettirerek aidiyet duygusunun geliştirilmesine katkı sağlayan fiziki mekanlar oluşrulmuştur. Yapılan projeler ile okullarımızın bu özelliğinin daha işlevsel hale getirilmesini amaçlamaktayız" dedi. 
 
Okulların sadece öğrencilere bilgi aktarımı yapılan bir mekan olmaktan çıkarılarak, aynı zamanda çevresindeki bireylere duygu, sanat ve sosyal desteğin sağlandığı, bir etkileşim alanı haline getirilmesini amaçlandığını belirten Kaymakam Maraşlı, yaptıkları proje ile okulların hem kendi kendine yeten, girişken, sorumluluk alan, kendisiyle ve çevresiyle barışık gençler yetiştirdiğini ve aynı zamanda da ilçenin halkına yaşayan güvenli alanlar oluşturduğunu kaydetti. Kaymakam Maraşlı, "İlçemizde yapımı tamamlanan kapalı spor salonu içinde sportif faaliyetler kapsamında; bin 200 lise, 2 bin 657 ilköğretim öğrencileri arasında seçilen öğrencilere yönelik 5 dalda kurs düzenlenmiştir. Ayrıca ilçedeki yetişkinlerin özellikle bayanların spor yapabilmeleri için fitnes salonu oluşturulmuştur" diye konuştu. 
 
"OKULLARIMIZ KÜTÜPHANEYE KAVUŞUYOR"
 
Taşımalı eğitim yapan köy okullarının kütüphanelerindeki kitap eksikliği, bulunan kitaplardaki bilgilerin değişikliğe uğramış olmaları gibi sebeplerden öğrencilerin ihtiyacına cevap veremez hale geldiğini ifade eden Kaymakam Maraşlı, hazırladıkları proje kapsamında var olan kütüphanelerin önce tadilatının yapıldığını, daha sonra kitaplık, kitap ve kütüphane malzemesi alımı yapılarak böylece öğrencilerin rahatça kitap okuyabilecekleri, ödevlerini yapabilecekleri bir ortama kavuşmalarının sağlandığını söyledi. Kaymakam Maraşlı, "Taşımalı eğitim veren okullarımızdaki öğrencilerin ilçe merkezindeki öğrencilerle tam olarak yarışabilmeleri için kütüphanelerinin oluşturulması ve kitap ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Okullarımızda kitap okuma alışkanlığının düşük olmasından dolayı gelişmiş çok amaçlı kütüphanelere ihtiyaç duyulmaktadır.
 
Bu proje kapsamında var olan ve okullarımızın ihtiyacını karşılamayan bu kütüphaneler tadilattan geçirilecek, kitaplık ve kitap alımı yapılacak böylece öğrencilerin rahatça kitap okuyabilecekleri, bilgi araştırıp bulabilecekleri bir ortama kavuşmaları sağlanacaktır. İlçemizde çocukların oyun oynayacağı bir park alanı bulunmamaktadır. İlçedeki okul öncesi çağ nüfusuna sahip 900, ilköğretime devam eden 5 bin 100 olmak üzere toplam 6 bin çocuk bulunmaktadır. Projemiz ile ilçemizdeki ilk ve orta okullara 15 tane çocuk oyun parkı oluşturarak onların oyun ihtiyaçlarını planlamaktayız.
 
Çocuklar doğaları gereğiyle oyun oynamayı severler. Oyun çocukların gelişiminde önemli yer alan bir etkinliktir. Bu parkları yapmamızın amacı çocuklara canlı bir oyun ortamı sağlayarak kas gelişimini artırmak, kendine olan güvenini, konuşma becerisini, çocuğun dil gelişimini, sırasını beklemeyi, paylaşmayı öğrenmesini, başkalarının hakkına saygı duymasını, okulda daha uyumlu ve başarılı bir öğrenci olmasını sağlamaktadır. Bu projemizde SODES ile olan ortak amacımız değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara karşılık vermek, toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi güçlendirmek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal hayata daha aktif katılmalarını sağlamaktır" şeklindi konuştu.
 
(MT-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT