1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıpların eylemleri!
Kayıpların eylemleri!

Kayıpların eylemleri!

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 287'incisi gerçekleştirildi.

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 287'incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Meclisi üyeleri, SES, Belediye-İş Sendikası, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1995 yılında Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Şenköy Beldesi'nde çağrıldığı karakolda giden ve kendisinden bir daha haber alınamayan korucubaşı ve köy muhtarı Tevfik Ay'ın akıbeti soruldu. Eylemdeki kayıp yakınları, 287 haftadır sürdürdükleri oturma eylemlerine, sonuç alıncaya kadar devam edeceklerini kaydetti.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, sözlerine Federal Kürdistan Bölgesinde bulunan Mahmur (Maxmur) kampına düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitiren gazeteci Deniz Fırat'ı anarak başladı.

VAHŞETİ HEPİMİZ İZLİYORUZ

Rojava ve Fedaral Kürdistan Bölgesindeki IŞİD saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilici, Kürtlerin özgürlük kazanımlarına ve mevcut statülerine ciddi bir yönelim olduğunu işaret etti. Bölgede incelemelerde bulunduklarını söyleyen Bilici, "Ne insani ne de maddi hiçbir yardım yapılmıyor. Bu korkunç bir tablodur.

Bu şu anlama geliyor. Farklı bir inançta, mezhepteyseniz size Ortadoğu'da yaşam hakkı yoktur demektir" diyerek, Federal Kürdistan Bölgesi hükümetinin konu ile ilgili duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade etti.

" ORTADOĞU'DA İNSANLIK ÖLMÜŞ DEMEKTİR"

Êzidî yurttaşlar yaptıkları görüşmelere değinen Bilici "Kendileri ile konuştuğumuz Êzidî yurttaşlar bize 'Eğer bu çağda da bunlar yaşanıyorsa, Ortadoğu'da insanlık ölmüş demektir. Eğer bu duyarsızlık devam ederse, kimse tepki göstermezse, insanlıktan bahsedilmesin" dediler" diye konuştu.

Bilici'nin ardından İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, 1995 yılında Mardin'in Midyat İlçesi'ne bağlı Şenköy Beldesi'nde çağrıldığı karakolda giden ve kendisinden bir daha haber alınamayan korucubaşı ve köy muhtarı Tevfik Ay'ın hikayesini anlattı. Etkinlik kayıplar için yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT