1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın"
"Kayıplar bulunsun, failler yargılansın"

"Kayıplar bulunsun, failler yargılansın"

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla gerçekleştirilen eylemin 363'üncüsü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı yapıldı.

A+A-

Kayıp fotoğraflarının taşındığı eylemde konuşan İHD Bölge Temsilcisi Abdulselam İnceören, Kürdistan'daki süren devlet terörüne değinerek, "Bugünde faili meçhul cinayetler devam ediyor.

Sur, Cizre, Silopi'de insanlar katlediliyor. Sivil insanlar oralarda katlediliyor. Savaşın bir hukuku olur ama bu hukuk burada uygulanmıyor. Yaşam hakkı bizim için kutsaldır. Bu kimin yaşamı olursa olsun böyledir" dedi.


Ardından İHD Yönetim Kurulu üyesi Av. Mahsum Kaya, 28 Nisan 1992 tarihinde Adana'da evinden alınarak infaz edilen Agit Salman'ın eşi Behiye Salman'ın anlatımlarından oluşan Salman'ın kaybediliş hikayesini paylaştı:


"28 Nisan 1992'de polisler evime geldi ve eşimi sordular. Bende taksi durağında çalıştığını söyledim. Durağın adresi ve taksinin plakasını alıp gittiler. Polisler eşimi 25 şoförün içerisinde alıp götürdüler ve öldürdüler. Cenazemizi almaya gittik ancak cenazemiz bizden habersiz emniyetten çıkarılıp, mezarlığa götürülmüş"

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler