1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınlarının eylemi 300. haftasına girdi
Kayıp yakınlarının eylemi 300. haftasına girdi

Kayıp yakınlarının eylemi 300. haftasına girdi

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eylemi 300. haftasına girdi.

A+A-
Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleşen eyleme İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, İHD MYK Üyesi Av. Eren Keskin, İHD Eeki Genel Başkan Yardımcısı Av Muharrem Erbey, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi ve baro üyesi avukatlar, MAZLUM-DER Diyarbakır Şube Sekreteri Seher Akçınar, KESK Şubeler Platformu'an bağlı sendikaların yönetici ve üyeleri, Mezopotamyada Yakınlarını kaybedenler Derneği (MEYA-DER) yöneticileri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı.
 
Eylem öncesi kısa bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıplar ve Faili Meçhul Cinayetler Komisyonu üyesi Av. Abdullah Zeytun, 300 haftadır kayıp yakınları ile birlikte bu alanlardan kayıpların akıbetinin ortaya çıkarılması için mücadele ettiklerini seslerini duyurana kadar ve kayıpların bulunması ve faillerin cezalandırılması için eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.
 
300. hafta sebebiyle İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan basın metnini okuyan Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, 31 Ocak 2009 tarihinden bu yana her hafta Cumartesi günleri “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganıyla oturma eylemleri gerçekleştirdiklerini ve eylemlerinde talep ettikleri tek şeyin adalet olduğunu söyledi.
 
Yapılan konuşmaların ardından tüm kayıplar anısına 5 dakika oturma eylemi yapılmasıyla etkinlik sona erdi.
 
(SI-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT