1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınlarının adalet arayışı 375. haftasına girdi
Kayıp yakınlarının adalet arayışı 375. haftasına girdi

Kayıp yakınlarının adalet arayışı 375. haftasına girdi

Kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları Diyarbakır’da sürdürdükleri eylemlerinde kayıplar bulununcaya kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınlarının her hafta "Kayıpları Bulunsun, Failler Yargılansın" şiarıyla düzenledikleri eylem 375. haftasında devam etti. Yine Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen kayıp yakınları, 8 Temmuz 1995 tarihinde Mêrdin (Mardin) Qeser'deki (Kızıltepe) evine gelen 4 silahlı kişi tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan 9 çocuk babası Hüseyin Ertaş'ın akıbetini sordu.
 
Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, devletin arşivlerinde bütün kayıpların nerede olduklarının belli olduğunu vurgulayarak, akıbetleri açıklanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Çok kaygı verici bir süreçten geçinildiğine de işaret eden Bilici, “Son dönemde siyasi operasyonların başlaması ve dokunulmazlıkların kaldırılmak istenmesiyle zor bir döneme geçtik. Bizim çağrımız müzakere yollarının açılmasına yöneliktir. Demokratik yol ve yöntemlerle sürecin gelişmesi, kanalların açılması gerekiyor” dedi.
 
Eylem, Hüseyin Ertaş’ın kayıp hikayesinin anlatımının ardından 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.
 

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT