1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınlarından oturma eylemleri
Kayıp yakınlarından oturma eylemleri

Kayıp yakınlarından oturma eylemleri

Diyarbakır'da kayıp yakınları, oturma eylemleri düzenledi.

A+A-

Kayıp yakınları Diyarbakır'da "Faili meçhul" cinayetlerde katledilen ve kaybedilen yakınlarına dair adalet taleplerini kayıp yakınları yağan yağmur ve doluya rağmen sürdürdü.

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları 302'inci kez "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemi, Koşuyolu Parkı Yaşam Anıtı önünde buluştu.

Etkinliğe, İHD ve kayıp yakınlarının yanı sıra Barış Anneleri Meclisi, Diyar TUHAD-DER ve çok sayıda yurttaş katıldı. Burada kısa bir açıklama yapan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıplar Komisyonu üyesi Nigar Kocaman, kayıplarla ilgili hakikatler açıklanıncaya ve adalet sağlanıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

'İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ GEREKLİ GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR'

25 Kasım'ı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nü de değerlendiren Kocaman, Rojava, Kobanê ve Şengal'de kadınların pazarlarda köle gibi satıldığını ve Türkiye'de de kadınların her türlü şiddete maruz kaldığını ifade etti.

Açıklamanın ardından Kocaman, babanın ağzından 1995 yılının bahar aylarında çalışmak için gittikleri Federal Kürdistan Bölgesi'nde döndükten sonra bir daha haber alınamayan Mehmet Abdullillah Heyecan ve Ali Osman Heyecan'ın hikayesi anlattı.

'19 YILA RAĞMEN 2 KARDEŞİN AKIBETİ HALA MEÇHUL'

Ailenin, korktukları için kayıp olayına ilişkin herhangi bir insan hakları kurumuna kuruma başvurmadığını belirten Kocaman, "1998 yılında Cizre Emniyet Müdürlüğü, Halil Heyecan'a oğullarının nerede olduğunu sorar. Baba çocuklarının kayıp olduğunu ilk burada belirtir ve kendilerinden 3 yıl boyunca hiçbir haber alamadığını belirtir. Baba Halil Heyecan 2009 yılında Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruda bulunur.

Savcılığa, olay tarihinde güvenlik sorunu yaşadıkları için daha önce başvurmadığını ve çocuklarının öldürülmüş olabileceklerine dair bir kanaat taşıdığını belirtir. Aradan geçen 19 yıla rağmen 2 kardeşin akıbeti hala meçhul" diye ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından yapılan oturma eylemi ile etkinlik sona erdi.

HABERE YORUM KAT