1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınlarından mumlu oturma eylemi
Kayıp yakınlarından mumlu oturma eylemi

Kayıp yakınlarından mumlu oturma eylemi

Kayıp yakınları, 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası kapsamında Şeyh Sait Meydanı'nda gerçekleştirdiği mumlu oturma eylemiyle kayıpların bulunup, faillerin yargılanmasını istedi.

A+A-
İHD Diyarbakır şubesi ve kayıp yakınları 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası kapsamında kayıpların bulunması ve faillerin yargılanması talebiyle Şeyh Sait Meydanı'nda mumlu oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme kayıp yakınlarının yanı sıra, insan hakları savunucuları, Diyarbakır Barosu, Barış Anneleri Meclisi üyeleri de katıldı.
 
 
Eylemde gözaltında kaybedilen ve "faili meçhul" cinayetlere kurban gidenlerin fotoğraflarının yanı sıra, "Failler yargılansın", "Devlet arşîvan veke wendayan peyda bıke kujeran bıdarızine" yazılı dövizler taşındı. Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, faillerin bulunması talebiyle birçok yerde eylemler düzenlediklerini ancak devletin failleri bulmak için hiçbir girişimde bulunmadığını belirterek, "Siz bu kayıpların belli olan faillerini bulup yargılayana kadar insan hakları savunucularının eylemleri devam edecek" dedi.
 
'Adaletsizlik cezasını bulan kadar mücadelemiz devam edecek'
 
Faillerin bir an önce bulunup yargılanması gerektiğini belirten Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise, şunları aktardı: "Bu ülkede yaşayan sivil insanlar, evlerinde, iş yerlerinde ya da bir şehrin giriş-çıkışında bizzat bizleri korumakla görevli devletin yasal asker ve polisleri tarafından bir daha geri dönmeyecek şekilde götürüldü. Bu insanlığa karşı işlenmiş, adaletsizlik cezasını bulana kadar mücadelemiz devam edecek."
 
 
DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ise, Kürdistan tarihinin kayıplar tarihi olduğunu söyledi.
 
 
Kayıp yakınları, yapılan konuşmaların ardından Şeyh Said Meydanı'nın farklı yerlerine oturarak, "faili meçhul"e kurban giden yakınlarının fotoğrafı önünde mumlar yaktı.
 
Uzun süre devam eden oturma eylemi ardından sona erdi.
 
 
(DİHA)

HABERE YORUM KAT