1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları Vedat Aydın'ı andı
Kayıp yakınları Vedat Aydın'ı andı

Kayıp yakınları Vedat Aydın'ı andı

DİYARBAKIR- İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eylemi 283'üncüsü gerçekleştirildi. Oturma eyleminde, Vedat Aydın ölümünün 23. yıl dönümünde anıldı.

A+A-
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 283'üncüsü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.
 
İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, KESK Şubeler Platformu, MEYA-DER, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistlerinin katıldığı eylemde, Halkın Emek Partisi (HEP) Diyarbakır İl Başkanı ve insan hakları savunucusu Vedat Aydın, ölümünün 23. yıl dönümünde anıldı.
 
Eylemde Kürtçe bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kalıcı barış isteyen ve bunun için mücadele eden insanların sürekli baskı gördüklerini, kaybedildiklerini ve katledildiklerini belirtti. Zihinlerinde Vedat Aydın'ın katledilmediğini ve daima kendileri ile birlikte olduklarını ifade eden Bilici, Aydın'ın insan hakları mücadelesinde hep var olduğunu ve asla unutulmayacağını söyledi.
 
Devletin, bölgede işlediği binlerce cinayeti ve kaybedilme olaylarını aydınlatmadığı, katillerini bulup yargılamadığı ve yakınlarından özür dilemediği sürece kalıcı bir barışın sağlanmasının zor olduğunu ifade eden Bilici, devlet yetkililerine bir an önce kayıpların akıbetini ortaya çıkarılma çağrısında bulundu. Bilici, “Eğer barışa ve bu sürece inancınız varsa, devletin bölgeye cinayet işlemek amacıyla Kürtlerin üzerine saldığı katilleri, tek tek bulup yargı karşısına çıkarılması gerekir. Biliniyor ki bu cinayetlerin kararını Türkiye devleti vermiştir. Bu kararların verenlerde Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, iç ve dış işleri ile Adalet bakanlarıdır. 90'lardan bu güne karar alanlar, cinayet işleyenler bellidir. Bu nedenle bu katiller bulunmaz ve yargılanmazsa, bilin ki sizlere inancımız yoktur” diye konuştu.
 
Böyle bir sürecin işleyebilmesi içinde hakikat ve adalet komisyonlarının kurulması gerektiğine ihtiyaç olduğunu anlatan Bilici, devlet bunu yapmadığı takdirde Kürtlerin bu komisyonları kurup hesap soracağını söyledi. Bilici, “Kürt halkı komisyonları oluşturur ve her şeyi bir bir ortaya çıkarır. Yer, zaman, tarih her şey biliniyor. Bunları deşifre edecekler. Ve çocuklarımıza anlatacağız. Kürt halkına katliamlar yapıldı, katillerde bunlardır. Bu nedenle bir kez daha devlete çağrıda bulunuyoruz. Kayıpların akıbetini, işlenen cinayetleri ortaya çıkarmazsanız ne bir adım geri, ne de bir adım ileri gidebilirsiniz. Bu yüzden bu komisyonları kurmanız gerekiyor” şeklinde konuştu.
 
Bilici'nin konuşması ardından, 23. yıl önce öldürülen Kürt siyasetçi ve insan hakları savunucusu Vedat Aydın başta olmak üzere tüm kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.
 
Grup, daha sonra sessizce dağıldı.
 
(YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT