1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları Günay'ın akıbetini sordu
Kayıp yakınları Günay'ın akıbetini sordu

Kayıp yakınları Günay'ın akıbetini sordu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının her hafta düzenlediği oturma eylemi 282'inci haftasında devam etti.

A+A-
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi, 282'inci haftasında Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde devam etti. Eyleme İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, MEYA-DER, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kayıp yakını katıldı.
 
KAYIPLARIN HAFTASONU EYLEMLERİ SÜRÜYOR
 
Oturma eyleminde ilk olarak konuşan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, insan hakları savunucuları ve kayıp yakınlarının tüm çabalarına rağmen kayıpların bulunması konusunda bir ilerlememe sağlanamamasına tepki gösterdi. Devletin bu kayıpların nerde olduğunu ve sorumlularını iyi bildiğini vurgulayan İnceören, kayıpların akıbetinin ortaya çıkarılmaması halinde bunun sorumlusunun devlet ve hükümet olacağını söyledi.
 
Yürütülen demokratik çözüm sürecine büyük anlam biçtiklerini ifade eden İnceören, "Çözüm sürecine yönelik atılması planlanan yeni adımlar bizim için çok anlamlıdır. Yapılacak yeni yasal düzenlemelerle çözümün önü biraz daha açılacaktır. Ancak, bununla yetinilmeyip, devamı getirilmelidir. Kürt meselesinin çözülmesi halinde ülkemizde yaşanan birçok sorun çözülecektir" diye konuştu.
 
KARDEŞİYLE GÖZALTINA ALINDI, KENDİSİ GERİ DÖNMEDİ
 
İnceören, konuşmasının ardından Şırnak'ın Silopi ilçesinde 11 Temmuz 1997 tarihinde askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha geri dönmeyen Deham Günay'ın kaybediliş hikâyesini anlattı. İnceören, Türkiye'nin bu olayla ilgili AİHM'e taşınan davada mahkum edildiğini anlattı.
 
Kayıp hikayesinin anlatımının ardından kayıp yakınları 17 yıl önce kaybedilen Deham Günay ve tüm kaybedilenler anısına 5 dakika oturma eylemi yaptı.
 

HABERE YORUM KAT