1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilsin
Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilsin

Kayıp yakınları: Geçmişle yüzleşilsin

Diyarbakır’da her hafta olduğu gibi bu hafta da yakınlarının akıbetini soran kayıp yakınları, Ermeni Soykırımı'nda yaşamını yitirenleri anarak, devletin geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

A+A-

Kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi üyesi insan hakları savunucuları, her hafta "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" sloganıyla düzenledikleri eylemlerinin 376'ncısında, 1915 yılında Ermeni Soykırımı'nda yaşamını yitirenleri andı.

Kaybedilen ve katledilen kişilerin fotoğraflarının taşındığı ve fotoğraflar üzerine karanfillerin bırakıldığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, devletin toplumsal bir barıştan söz edebilmesi için geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini söyledi.
 
Bilici, geçmişte insanlığa karşı işlenen suçlarla yüzleşmeden açılan yaraların kapanmayacağına dikkat çekerek, “101 yıl önce Ermeni halkına uygulanan soykırımın failleri yargılansaydı, bugün Kürt halkına karşı yapılan katliamların önüne geçilebilirdi. Artık insanların ölmemesi ve açılan yaraların daha da derinleşmemesi için bir an önce taraflar arasında diyalog kurulmalı” dedi. Bilici, “Ermeni ailelerin kayıpları da bizim kayıplarımızdır” diyerek Ermenilere uygulanan soykırımın faillerinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Toplumsal barışın sağlanabilmesi için tüm kaybedilenlerin faillerinin bulunup yargılanmasına bağlı olduğunu söyleyen Bilici, devletin er ya da geç geçmişiyle yüzleşeceğini belirtti.
 
Soykırım sürüyor
 
1915 yılında Ermeni Tehciri’nin bugün hala devam ettiğini ileri süren Diyarbakır Ermenilerinden Hadi Gümüş, “101 yıl önce Ermenilere yapılan soykırımı anmak için değil, kınamak için buradayız. Eğer 1915 yılında Ermeni Mebusları meclisten alındığında bütün halklar olarak tepki gösterseydik ve karşısında dursaydık, 1994'te DEP milletvekilleri Meclis'ten yaka paça çıkarılıp tutuklanmazdı” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT