1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları eylemde
Kayıp yakınları eylemde

Kayıp yakınları eylemde

Diyarbakır'da her hafta olduğu gibi bu hafta 278'inci kez bir araya gelen kayıp yakınları, kaybettirilen yakınlarının akıbetini sordu.

A+A-

Diyarbakır'da İHD öncülüğünde "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" sloganıyla 278'inci haftada bir araya gelen kayıp yakınları, kayıplarının akıbetini sorarak, faillerin yargılanması taleplerini yineledi.

Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleşen eyleme, İHD yöneticileri ve kayıp yakınlarına Barış Anneleri Meclisi üyeleri, MEYA-DER, KESK Şubeler Platformu temsilcileri, MAZLUM-DER Tüm Bel-Sen temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaşta destek verdi.

KAYIP YAKINLARI EYLEMDE

Kayıplara ait fotoğrafların da taşındığı eylemde kısa bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, devletin faili meçhul bir şekilde kaybettirilenlerin mezarlarının nerede olduğunu bildiğini, ancak kayıp yakınlarından gizlediğini belirtti.

Bugüne kadar faillerden hesap sorulmamasının devletin failleri koruduğu anlamına geldiğini ifade eden Bilici, faili meçhullerin zaman aşımına uğratılmasının siyasi iktidar eliyle gerçekleştirildiğini kaydetti. Bilici, ülkeye onurlu bir barış gelmeden ve failler yargılanmadıkça eylemlerini sonlandırmayacaklarının söyledi.

Eylemde bu hafta 28 Şubat 1994 tarihinde Siirt'te faili meçhul bir şekilde kaybettirilen Mehmet İnan'ın kaybediliş öyküsü anlatıldı. İnan'ın öyküsü, İHD Şube Sekreteri Abdulselam İnceören tarafından okundu.

İnceören, İnan'ın kaybettirilmeden önce 3 kez gözaltına alındığı ancak serbest bırakıldığını aktararak, Şubat ayı sonunda tekrardan gözaltına alındıktan sonra ise İnan'dan hiçbir haber alınamadığını söyledi.

İnan'dan haber alamayan babası Ali İnan'ın bir gün sonra Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Tugay Komutanlığı'na başvuruda bulunduğunu söyleyen İnceören, ancak ailenin şu an kadar herhangi sonuç alamadığını söyledi. İnan'ın kayıp öyküsünün anlatılmasının ardından kayıp yakınlarını 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Etiketler:

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT