1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları eylem yaptılar
Kayıp yakınları eylem yaptılar

Kayıp yakınları eylem yaptılar

Diyarbakır'da 293'üncüsü gerçekleştirilen eylemde, 1991 yılında asker ve korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamayan Halil Sanri'nin akibeti soruldu.

A+A-
İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 293'üncüsü Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.
 
Eyleme İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, Mezopotamya'da Yakınlarını kaybedenler Derneği (MEYA-DER) yöneticileri, Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı.
 
KAYIP YAKINLARI
 
1991 yılında yaşadığı köyde asker ve korucular tarafından gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Halil Sanri'nin akıbetinin sorulduğu eylemde bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, IŞİD güçlerinin Kobanê'ye saldırılarını sert bir dille kınadı. Bilici, başta Türkiye olmak üzere uluslararası insan hakları kurumlarına ve insani yardım kuruluşlarına acil yardım çağrısında bulundu.
 
IŞİD SALDIRILARI
 
Bilici, yıllardır bu meydandan kayıpların bulunması için onurlu bir mücadele verdiklerini ve sonuç alıncaya kadar da bunun sürdürme kararlılığında olduklarını belirtti. Eylemlerinde kayıpların kaybediliş hikayelerini anlattıklarını ve faillerinin kimler olduğu deşifre ederek kamuoyuna açıkladıklarını belirten Bilici, devlet aklının ve zihninin hala aynı anlayışla kendini sürdürdüğünü ve bu nedenle sonuç alamadıklarını ifade etti. Bazı faillerin yargı karşısına çıkarıldığını ancak bu devletin taşıdığı bu zihniyet nedeniyle bir süre onları da serbest bıraktığı kaydeden Bilici, bu durumu devlet içindeki kirli politikaların dışı vurumu olarak açıkladı.

HABERE YORUM KAT