1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları adalet istiyor
Kayıp yakınları adalet istiyor

Kayıp yakınları adalet istiyor

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 332’ncisi gerçekleştirildi.

A+A-

Eylemde, 1994 yılında Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kazandere Köyü’nde askerlerce alıkonulduktan sonra taranarak infaz edilen 4 yurttaşın faillerinin bulunması ve yargı önüne çıkarılarak cezalandırılması talep edildi.


İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 332’ncisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ile kayıp yakınları katıldı. Eylemde, 1994 yılında Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kazandere Köyü’nde askerlerce alıkonulduktan sonra taranarak infaz edilen 4 yurttaşın faillerinin bulunması ve yargı önüne çıkarılarak cezalandırılması talep edildi.
 
‘Kayıplar ve çözüm sürecinin olmadı koalisyonu tamıyacağız’


Eylem öncesi bir konuşmada bulunan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kayıpların bulunması ve faillerin yargı önüne çıkarılması ile ilgili bu güne dek bir adım atılmadığını belirtti. Devlete seslenen Bilici “ Eğer Kürdistan halkı ile bir arada onurlu bir şekilde yaşamak gibi bir amacınız varsa, kayıplarımızı bulun ve failleri yargılayın. Şu anda izliyoruz. Koalisyon oluşturma çalışmaları yapan siyasi partilerin ağzından kayıplar ile ilgili tek kelime çıkmıyor. Geçmişle yüzleşme konusunda herhangi bir projeye sahip olduklarını göremiyoruz. Bizler, geçmişle yüzleşme ve çözüm süreci konularının içersinde yer almadığı bir koalisyon hükümetini tanımayacağız” diye konuştu.
 
4 yurttaş askerlerce alıkonuldu, işkence edildi, sonra tarandı


Bilici’nin ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp ve Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Üyesi Nigar Kocaman, Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kazandere Köyü’nde askerlerce alıkonulduktan sonra önce işkence edilen, daha sonra ise taranarak infaz edilen Enter Özdemir, Bapir Çıtak, Bedel Özkan, Hasan Ateş isimli yurttaşların hikayesini anlattı. İnfaz edilen yurttaşlarından Enter Özdemir’in oğlu Yusuf Özdemir olay ile ilgili beyanlarını aktaran Kocaman şunları belirtti: “Faili Meçhul Cinayet kurban giden Enter Özdemir’in oğlu Yusuf Özdemir, olay ile ilgili şu beyanlarda bulundu;
 
‘Derhal köyü boşaltın, köyden ayrılmayanları öldüreceğiz’ dediler


‘Kazandere Çeto Köprüsünde PKK  militanları ile askerler arasında çatışma yaşandı. Çatışma sonrası gece saat 01.00 sıralarında, askerler ve köy korucuları köye baskın düzenledi. Askerler, babam Enter Özdemir ve Köyden Bapir Çıtak’ı yol göstermeleri amacıyla yanlarına alıp götürdüler. Babam ve Bapir Çıtak, köyün diğer tarafına götürüldükten sonra, ellerini ve ayaklarını panzere bağlayıp,  yaklaşık 2 kilometre sürükledikten sonra da silahla tarayarak infaz ettiler. Cenazeleri dere kenarına atıldı. Sabah köye tekrar baskın yapıldı, köylüleri darp edip yoğun bir baskı yaptılar. ‘Derhal köyü boşaltın, köyden ayrılmayanları öldüreceğiz’ dediler.  Tüm köy boşaltıldıktan bir gün sonra eşyalarını almaya gidenler, Babam ve Bapir’in cesetlerini görünce bize haber verdiler.

Bizler Yüksekova’daydık. Cenazelerimizi almaya gittiğimizde de, yoğun bir baskı gördük ve cenazemizi gömmemize izin verilmiyordu. Bu operasyonda Kurudere Köyüne de baskın yapıldı ve bu baskın sırasında Köy Muhtarı Bedel Özkan ve Hasan Ateş, askerlerce köyden alındıktan sonra, cesetleri 10 Mayıs’ta Köy yakınlarında bulundu.”
Yapılan konuşmaların ardından 4 yurttaş ve tüm kayıplar anısına 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler