1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları 397’inci kez oturdu
Kayıp yakınları 397’inci kez oturdu

Kayıp yakınları 397’inci kez oturdu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 397’ncisi, Diyarbakır Valiliği tarafından açık alandaki tüm eylem ve etkinliklerin ikinci bir e

A+A-

Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı.
 
‘BU SESSİZLİK, SAHİPSİZLİK VE DUYARSIZLIK NEREYE KADAR!’
 
Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 397 hafta boyunca oturma eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, geçmişle yüzleşmenin ve adaletin sağlanmasına yönelik verilen mücadelenin önemine değindi. Kayıp yakınlarının 397 haftadır kesintisiz olarak sürdükleri eylemlerde yeterli desteği göremediklerini ve yalnız bırakıldıklarını belirten Bilici “Buradan yüksek sesle çağrıda bulunuyorum. Kayıp yakınlarını yalnız bırakmayın.

Ey siyasetçiler, ey insan hakları savunucuları, ey kanaat önderleri ve üyelerimiz, ey sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve yöneticileri, ey barış diye haykıran insanlar! Eğer sizler bu anneleri yalnız bırakırsanız, bu kayıpların üzerine gitmezseniz, Kürdistan’da işlenen bu insanlık dışı olayların üzerine gitmezseniz, sizler bu ülkeye barışı getiremezsiniz. Bütün bu çabalar boşuna gider. Dolayısıyla öncelikle kayıplarımıza sahip çıkalım. Demokrasiden, özgürlüklerden, insan haklarından yana herkesi her cumartesi bu eylem (kayıp yakınları oturma eylemi) nerede yapılırsa yapılsın, orada ailelerin yanında bulunmalıdırlar. Bu sessizlik, sahipsizlik ve duyarsızlık nereye kadar!” diye konuştu.
 
“KAYIP YAKINLARI YALNIZ BIRAKILIYOR”
 
“Eğer unutursak kalbimiz kurusun, demiştik” diyen Bilici, “O halde bu kalpler kuruyor mu? Vicdanlarımıza taş mı basıyoruz. Sinirli ve öfkeliyiz. Kayıplarımızı arıyoruz. Faillerini bulunup yargılanmaları mücadelesini veriyoruz, annelerimizle beraber. Lafa söze geldiğinde herkes kayıplardan söz eder, ama pratiğe gelince kayıp yakınları yalnız bırakılıyor. Bu bir eleştiridir.” diye konuştu.
 
Bilici’nin ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Av Hasan Yalçın, 1992 yılında Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde kaçırılarak kaybedilen ve cesedi evlerinin önüne atılan ilk okul öğrencisi 13 yaşındaki Serhat Kazak isimli çocuğun hikayesini anlattı. Yapılan konuşmaların ardından, tüm zorla kaybedilenler ve faili meçhul cinayete kurban gidenlerin anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT