1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınları 377 haftadır adalet bekliyor
Kayıp yakınları 377 haftadır adalet bekliyor

Kayıp yakınları 377 haftadır adalet bekliyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ile kayıp yakınlarının her hafta Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde düzenlediği “Kayıpları bulunsun failler yargılansın” eylemi 377'nci haftasında devam etti.

A+A-

Anma etkinliğinde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, barış dolu bir ülkede yaşamak istediklerini belirterek, faillerin bulunup yargılanması talebini yineledi. Bilici’nin ardından söz alan İHD Hukuk Komisyonu üyesi Abdullah Zeytun da, 2 Temmuz 1994'te kaybedilen Recai Aydın'ın hikayesini anlattı.
 
Çınar Sağlık Ocağı’nda doktor olan Aydın, işyerinden aracıyla yola çıktıktan bir süre sonra aracın güzergahı olmayan Silvan yolunda kapıları açık olarak bulunduğunu hatırlatan Zeytun, Aydın’ın akıbetini öğrenmek için yapılan tüm başvuruların sonuçsuz kaldığına dikkat çekti.
Zeytun, JİTEM tetikçisi Abdülkadir Aygan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılı olarak ilettiği ifadesinde, Aydın'ın JİTEM tarafından infaz edildiğini açıkladığını, aktardı. Konuşmaların ardından etkinlik 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT