1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp Yakınları 365’inci eylemini gerçekleştirdi
Kayıp Yakınları 365’inci eylemini gerçekleştirdi

Kayıp Yakınları 365’inci eylemini gerçekleştirdi

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 365’incisi gerçekleştirildi.

A+A-

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 365’incisi, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve insan hakları aktivistleri katıldı.


Sağanak yağmur altında gerçekleştirilen eylemde, oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kayıpların olaylarının ve cinayetlerin, devletin bilgisi altında gerçekleştiğini belirtti. Yüzleşme sağlanmadıkça, kayıplar bulunana ve faillerin yargılanana dek bu mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Bilici, yargı organlarını vicdanlı olmaya ve adaleti sağlamaya davet itti.


 ‘İnsanlığa karşı işlenen suçların hesabı sorulacak’


Cizre’deki yaralıların sağlığa erişim haklarının ihlal edildiğini ve bir vahşete dönüştüğünü söyleyen Bilici, Cizre’deki yaralılara yönelik öldürme ve katliam çabası içerisinde olduğu söyledi. Hakikatin er yada geç ortaya çıkacağını belirten Bilici “İnsanlığa karşı işlenen suçların hepsinin hesabı sorulacak. Bunun ilelebet size kalacağını mı sanıyorsunuz? Siz ne zamana kadar bu vahşeti sürdürebileceğinizi sanıyorsunuz. Size düşen diyalog kurmaktır. Bu işi muhatapları ile çözebileceksiniz. Bu sorunu Kürtlerin kendine önder kabul ettiği insanlarla çözersiniz. Derhal bu vahşete son verin ve Öcalan ile sorunu konuşun. Size başka bir yol tavsiye etmiyoruz” diye konuştu.


Bilici’nin ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Abdullah Zeytun, 1994 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yol kontrolü yapan askerlerce gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Ahmet Tekin’in hikayesini anlattı. Yapılan konuşmaların ardından yapılması planlanan oturma eylemi, sağanak yağmur nedeniyle yapılamadı.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler