1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp yakınkarının eyleminde 199. hafta
Kayıp yakınkarının eyleminde 199. hafta

Kayıp yakınkarının eyleminde 199. hafta

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın" sloganıyla her hafta düzenlediği oturma eylemi, 199'uncu haftasına girdi.

A+A-

Merkez Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen kayıp yakınlarının oturma eylemine; İHD üye ve yöneticilerinin yanı sıra, Barış Anneleri İnisiyatifi, MEYA-DER, TUHAD-FED ve KESK'e bağlı sendikaların temsilcileri de katıldı. Oturma eylemi öncesi bir konuşma yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 199 haftadır kayıpların bulunması için, faillerinin yargılanması için mücadele verdiklerini belirterek, "Ama gelin görün ki en ufak bir adım atılmış değildir. Bu uğurda mücadele veren annelerin ömrü yetmedi çocuklarının mezarını bulmaya. Gözleri önünde çocuklarını aldılar, katlettiler ve bir daha akıbetleri ortaya çıkmadı. Her gün, her hafta onların mezarını bulmak için mücadele ettiler" dedi.
Yapılan konuşmaların ardından kayıp yakınları, Lütfiye Kaçar'ın anısına 5 dakikalık oturma eylemi yaparak eylemlerine son verdi.