1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp eylemi 385. Haftada
Kayıp eylemi 385. Haftada

Kayıp eylemi 385. Haftada

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 385’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

A+A-

Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, 78’liler Vakfı üyeleri, Diyar-TUHAD-DER Üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı.

“ELİ KANLI KİŞİLER CEZALANDIRILMADI”

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Adnan Örhan, faillerin bulunup yargılanması için mücadele ettiklerini, ancak buna karşılık faillerin cezasız bırakıldığının söyledi. Kulp ilçesi Alaca köyünde kaybedilip ve ardından öldürülerek toplu mezara gömülen 11 köylünün duruşması, JİTEM ve Lice davalarının geçtiğimiz hafta görüldüğünü ancak sudan sebeplerle ertelendiğini belirten Örhan “Bu davaların takipçisiyiz. İnsan hakları savunucuları ve kayıplar olarak mahkemelere sunduğumuz isimler, belgeler ve dinlettiğimiz tanıklara rağmen, mahkemelerce dikkate alınmadı ve bu eli kanlı kişiler hiçbir şekilde cezalandırılmadı” diye belirtti.

Örhan’ın ardından, 1994 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Ağıllı köyünde ikamet eden ve köyün 5 km uzağında infaz edilmiş halde bulanan Hamet Barut’un oğlu Hüseyin Barut, babasının hikayesini anlattı.

Yapılan konuşmaların ardından, tüm kayıplar anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT