1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp er Karadeniz'in ailesi endişeli
Kayıp er Karadeniz'in ailesi endişeli

Kayıp er Karadeniz'in ailesi endişeli

İzmir-Buca Merkez Komutanlığı'nda askerlik yaptığı sırada şüpheli bir şekilde ortadan kaybolan ve kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz’in annesi, oğlunun başına bir şey getirilmiş olmasından endişe duyarken, baba ve kardeş Karadeniz de, kendilerin

A+A-

Askerin kaybolmasıyla ilgili “Orası çiftlik midir? Çocuğun can güvenliği yoksa ben neden askere göndereyim?” diye soran İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici ise devletin emaneti altındaki kayıp asker ile ilgili yetkililerin çıkıp açıklama dahi yapmamasının, kendilerini ciddi anlamda endişelendirdiğini söyledi.


İzmir-Buca Merkez Komutanlığı'nda zorunlu askerlik yapan Osman Karadeniz isimli askerden 10 gündür haber alınamıyor. 11 Haziran'da aradığı ailesine, HDP'ye yönelik bombalı saldırıya tepki göstermesi nedeniyle kışladaki diğer askerlerin şiddetine maruz kaldığını ve Denizli'ye sürgün edildiğini söylemesinin ardından ailesi, o günden sonra çocukları Karadeniz'e ulaşamıyor.


Baba, oğlu için yetkililerden yardım talep etti


Olay sonrasında İzmir’e gidip çocuğunu arayan baba Veysi Karadeniz, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda konuyla ilgili girişimlerde bulunduğunu anlattı. Baba Karadeniz, bu olayla ilgili her türlü gerçeğin açığa çıkarılması için yetkililerden de yardım talep etti.


Oğlunun kayıp olmasında karanlık bir yön olduğunu kaydeden acılı baba, olayın peşini bırakmayacaklarını ve kanunların tükendiği yerde AİHM'e başvuracaklarını söyledi.


Oğlunun durumunun açığa çıkması için ilgili kişiler hakkında dava açacaklarını da ifade eden baba Karadeniz, oğlunun kayıp olmasından tabur ve bölük komutanının sorumlu olduğunu söyledi. Acılı baba “Bütün asker ailelerin, bu tür durumlara karşın duyarlı olmalarını bekliyorum. Aileler, çocuklarını onlara gönderiyor, onlar öldürüp 'İntihar etti' diye söylüyorlar. Fakat bize buna dair bile bir bilgi verilmedi. Bugüne kadar bizi hiç aramadılar, hep biz onları aradık” dedi.


Oğlunuzu dağda arayın


Diyarbakır’daki evinde endişeyle bekleyen anne Rahime Karadeniz ise askeri yetkililere oğullarının kayıp olduğu için başvurduklarında kendilerine verilen yanıtın “Oğlunuzu dağda arayın” olduğunu söyledi.


Bu olaydan sonra aklı olan kişinin bu zamanda evladını askere göndermemesi gerektiğini düşündüğünü belirten Karadeniz, “Oğlumun hiçbir psikolojik sorunu yoktu. Hiçbir şey istemiyorum, çocuğumu getirsinler. Biz çocuğumuzu istiyoruz. Nerden çıkartırlarsa çıkartsınlar, komutan çocuğumu getirsin” diye konuştu.


Askerin “Gidin dağda arayın” yaklaşımı bizi endişelendirdi


Ağabey Kadri Karadeniz de, HDP’nin Diyarbakır mitingindeki patlamanın ardından kardeşi Osman’ın askeriyede kavga ettiği bilgisine ulaştıklarını belirterek, “Daha sonra kardeşim askeriyede dövülüyor. Gerekçesiz bir şekilde Denizli’ye sürgün ediliyor. Biz olayı duyar duymaz hemen İzmir’e geldik, burada askeri yetkililere kardeşimi sorduğumuzdaki, ‘Onu buradan değil, gidin dağdan sorun’ şeklindeki tavırları, yaklaşımları bizi endişelendirdi.  Olay günü ve sonraki günler, askeriye giriş-çıkışı söz konusu Osman’ın çantasını bıraktığı büfe ve çevresindeki mobeselerin incelenmesini istedik. Askeriye diyor ki bu bizim sorumluluğumda değil, emniyette, ‘Askeriye’den bize bir yazı gelmesi gerekiyor’ diyor ve biz oradan oraya gidip geliyoruz. Kardeşimi aramaya devam ediyoruz. Hak ve adalet arayışımız sürüyor” diye konuştu.


Devletin Emaneti Altındaydı


İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise, devletin emaneti altındaki bir şahsa ne devletin olup bittiğini bilmemesi veya bir yetkilinin çıkıp açıklama dahi yapmamasının kendilerini ciddi anlamda kaygılandırdığını dile getirdi.


Bilici: Ciddi anlamda kaygı içerisindeyiz


“Vatani görevini yerine getirmek için askere gitmiş, O devletin emanetinde olan bir şahıstır. Devlet bunun can güvenliğinden sorumludur” diyen Bilici, birliğinde bulunan bir kişinin bütün sorumluluğunun devlette olduğunu belirterek, “Devlet bu kişi firar mı etti yoksa başına ne gelmişse bunu çok kısa sürede bulup, ailesiyle paylaşması gerekiyor. Ciddi anlamda kaygı içerisindeyiz. Bir yaşam hakkı söz konusudur. Sosyal medyada onun için seferber olduğunu biliyoruz. O kişinin birliğinden nasıl ayrılmış veya kim onu ayrılmaya zorlamış bunların bilinmesi gerekiyor. Tamamıyla her türlü hukuku da devletin yükümlülüğü altındadır ve devlet bunu yerine getirmelidir” dedi.


Bilici: Konuyla ilgili girişimde bulunacağız


Aileden kendilerine henüz gelen bir talep bulunmadığını anlatan Bilici, konuyla ilgili kendilerine bir talebin gelmesine gerek duymadan İHD İzmir Şubesi ile irtibata geçtiklerini, oradaki bilgileri tam anlayıp aldıktan sonra konuyla ilgili girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.


Bilici: Çocuğun can güvenliği yoksa neden askere göndereyim?”


Konunun bir an önce aydınlatılması gerektiğini dile getiren Bilici, askeriyede can güvenliği bulunmaması durumunda kimsenin evladını askere göndermeyeceğine dikkati çekerek şöyle dedi;


 “Kişinin yaşam hakkı ve can güvenliği yani bu askere gitmiş askerde devlet bunu korumak zorundadır veya kayıp ise devlet bunu bulmak zorundadır. Kim yapmış, kim götürmüş? Ya da gitmiş ise kendisi mi gitmiş nasıl olmuş? Devlet hepsini bilmelidir. Devletin istihbaratı var, birlikte herkes böyle kolay kayıp mı olur? O zaman kimse çocuğunu askere göndermez. Yani her askere gidenin can güvenliği yok, bir sürü insan intihar etti süsü veriliyor öldürülüyor, bir sürü insan kayboluyor yani bu ne iştir. Yani o zaman orası çiftlik midir? Çocuğun can güvenliği yoksa ben neden askere göndereyim? Böyle olmaz bu çok büyük bir ciddiyetsizliktir.

Bu çocuk vatani görevini yapmak için gitmiş ve kayıptır. Hiçbir gelişme yok, yetkili yok, yetkili açıklama yapmıyor. Bu kadar kolay mıdır? Yani bu koşullar altında, insanların can güvenliği yoksa başına ne geleceği belli olmayan bir yere niye gitsin?”
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler