1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayıp ailelerinden Başbakan Davutoğlu'na mesaj
Kayıp ailelerinden Başbakan Davutoğlu'na mesaj

Kayıp ailelerinden Başbakan Davutoğlu'na mesaj

Diyarbakır'da kayıplar için yapılan eylemde partisinin il kongresi için kente gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na mesaj gönderildi.

A+A-
İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Davutoğlu'ndan bu coğrafyada yaşanan hukuk ayıplarının kapatılmasını, işlenen cinayetlerin açığa çıkarılmasını ve bu kirli ilişkilere bulaşmış görevli kim varsa deklere etmesini beklediklerini söyledi
 
“Hukuk ayıpları kapatılsın”
 
Diyarbakır'da “faili meçhul” cinayete kurban giden ve kaybedilen yakınları için her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerini, 311'inci haftasında sürdüren kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri, yine Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. 
 
Eyleme Mezopotamyada Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEYA-DER) yöneticileri, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Din Adamları Derneği (DİAY-DER) üyeleri ile insan hakları aktivistleri katıldı. “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla yapılan eylemde, her hafta olduğu gibi aileler, ellerlinde yakınlarına ait fotoğrafları taşıdı.
 
Eylemde, Gazi katliamından sonra 21 Mart 1995'te Aksaray-Topkapı tramvayında gözaltına alındıktan sonra katledilen ve cenazesi yıllar sonra bulunan Hasan Ocak'ın katledilmesine ilişkin yargı sürecine karşılaşılan zaman aşımı tehlikesine dikkat çekildi. Zaman aşımına uğrama tehlikesi bulunan Ocak davası için kayıp yakınları açtıkları “Bu kez zaman aşımıyla kaybedilmeye çalışılıyor” pankartıyla tepkilerini gösterdi.
 
'Failler yerine bize dava açılıyor'
 
İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yaptığı konuşmada şu ana kadar hiçbir kayıbın faillerinin bulunmaması ve adaletin sağlanmaması üzerinde durdu.
Hala her gün yeni bir cinayetin yaşandığını, çocukların katledildiğini ifade eden Bilici, devletin yaklaşımının değişmediğini ifade etti. Faillerin gizlendiğini belirten Bilici, “Devletin o kirli yüzünü gizleme tutumu devam ediyor. Kürdistan'da yaşanan vahşetin ortaya çıkarılması için bir adımın atıldığını görmedik. Hükümetler değişti ama hiçbirinin tutumu ve zihniyeti değişmedi” dedi. 
 
Devletin geçmişiyle yüzleşmek yerine, insan hakları savunucularına yönelik baskılar kurduğuna dikkat çeken Bilici, “Bizlere karşı davalar açılıyor. En son sayın Eren Keskin yoldaşımız bu devletin çocukları katlettiğini, bu devletin vahşet yaptığını, yüzleşmesi gerektiğini söylediği için ceza aldı. İşte devletten tam da beklenen budur. Çünkü eğer bir devlet geçmişi ile hesaplaşmasa o geçmişte yaşadığı vahşetlerin üzerine gitmezse bu kirli cinayetleri yapanların üzerine gitmezse, tabiî ki bu devlete yakışan budur. Tabi bizi yargılayacak ve engelleyecek” şeklinde konuştu.
 
Davutoğlu'na mesaj
 
Konuşmasının devamında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Diyarbakır'a gelecek olması üzerinde duran Bilici, Davutoğlu'ndan bu coğrafyada yaşanan hukuk ayıplarının kapatılmasını, işlenen cinayetlerin açığa çıkarılmasını ve bu kirli ilişkilere bulaşmış görevli kim varsa deklere etmesini beklediklerini söyledi.
 
Hasan Ocak'ın davası zaman aşımına uğrayacak!
 
Bilici'nin ardından konuşan ESP Diyarbakır İl Örgütü sözcüsü Ramazan Karakaya ise, dosyası zaman aşımına uğrayacak olan Hasan Ocak'ın davasına dikkat çekti.
 
21 Mart günü dosyanın zaman aşımına uğrayacağını kaydeden Karakaya, “Daha önce AİHM'de açılan davada Türkiye mahkum edildiği halde, Türkiye dosyayı kapatma yoluna gidiyor. Kenan Bilgin'in dosyasının kapandığı gibi Hasan Ocak'ın da dosyasını kapatmaya çalışıyorlar” dedi. Kamuoyuna bu konuda çağrıda bulunan Karakaya, dosyanın zaman aşımına uğramasına izin vermeyeceklerinin altını çizdi.
 
Karakaya'nın konuşmasını sonlandırması sonrası ise Mardin'in Nusaybin ilçesinde, 7 Temmuz 1994 yılında Özel Harekat polisleri tarafından evinin önünde katledilen M. Tevfik Sincar'ın hayat hikayesi, İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevi Komisyonu üyesi Abdullah Zeytun tarafından okundu. Eylem, yapılan oturma eylemi ile son buldu.

HABERE YORUM KAT