1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar'da fotoğraf protestosu
Kayapınar'da fotoğraf protestosu

Kayapınar'da fotoğraf protestosu

KJA öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Cizre'de öldürülen kadınların bedenini teşhir eden fotoğrafların sosyal medyaya düşmesini protesto etti.

A+A-

KJA öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Cizre'de öldürülen iki kadının bedeninin teşhir edildiği fotoğrafların sosyal medya üzerinden paylaşılmasını protesto etti.

Roboski Parkı'nda "O bedende ki irade gibi cesaretliyiz", "Çıplaklığın onurumuzdur", "Kadınlar direnmeye devam edecek" pankartları açan ve "Jın jîyan azadî" sloganları atan kadınlar adına açıklama yapan KJA'lı Nurşen Akbal, “İki kadın arkadaşımızı soyarak cesetlerini dışarıda teşhir ederek bizi korkutacaklarını düşünerek yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Kadının çıplaklığı bizim utancımız değildir. Utanmıyoruz ve korkmuyoruz” dedi.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin iki aydan fazla bir süredir Cizre ve Sur'da faşistçe saldırılar gerçekleştirdiğini ve geçmişte Ekin Wan'ın cenazesine de aynı saldırının yapıldığını hatırlatan Akbal, “Kadınların verdiği mücadele onursal bir mücadeledir. Devlet yaptığı bu vahşet ile kadınları korkutamayacak ve yıldıramayacaktır” dedi.
 
'Teşhir edilen AKP'nin kirli politikalarıdır'
 
DBP Kayapınar Belediyesi Meclis Üyesi Suzan İşbilen ise, AKP'nin siyasi yaklaşımının kadın bedeninin teşhiri üzerinden kadını düşürmek olduğunu söyledi. AKP'nin kadın öncülüğünde gelişen Kürt mücadelesinin gerçeğini bildiğini vurgulayan İşbilen, teşhir edilenin kadının bedeni olmadığını AKP'nin çirkin politikaları olduğunu ifade etti. Kadın bedeninin teşhir edilmesinin, kadına işkence yapılmasının kadın mücadelesine geri adım attıramayacağının altını çizen İşbilen, "AKP kendini zorbalıkla, vahşetle ve işkence ile ayakta tutmaya çalışıyor. Bir iktidar savaşı yürütüyor, bunu yapmak için de muhaliflerin sesini kısmak istiyor. Ama bunu başaramayacak tarihte nasıl faşizme karşı geldiysek bu faşizme de karşı gelmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

(Ayşegül Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler