1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar'a Seyrangah Parkı açıldı
Kayapınar'a Seyrangah Parkı açıldı

Kayapınar'a Seyrangah Parkı açıldı

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar Belediyesi Diclekent'te yapımı tamamlanan Seyrangah Parkı'nın açılışını gerçekleştirdi.

A+A-

Kayapınar Belediyesi Diclekent’te yapımı tamamlanan Seyrangah Parkı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşma yapan Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin Kayapınar Belediyesi’nin 4.5 yılda 26 parkı halkın hizmetine sunduğuna dikkat çekerek, Bu çalışmalarımız kentimize ve insanlarımıza bakış açımızın ürünüdür” dedi.

Kayapınar Belediyesi Seyrangah parkının açılışı gerçekleştirildi. Açılışa    Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin,  DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, DTP Genel Saymanı Mustafa Avcı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, DTP İl Başkan Yardımcısı Celal Yoldaş, Tuhad-Fed Başkanı Mahmut Okan, Tek Gıda İş Diyarbakır Şube Başkanı Celal Doğrul ile sendikalar, odalar ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile belediye meclis üyeleri katıldı.
Parkın açılışında bir konuşma yapan Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin Kayapınar ilçemiz Türkiye’nin en modern kentine dönüştüğünü belirten Karatekin “4.5 yıllık bu dönemde, gelinen aşama, Kayapınar ilçemiz Türkiye’de bir çok alanda örnek olarak gösterilmektedir..Kentsel planlama açısından altyapısından üst yapısına kadar sosyal donatı alanlarına kadar, çevreyle bütünlüklü bir kentin hep birlikte gerçekleştirdik.  Bu ebetteki önemli kentimize ve insanlarımıza bakış açımızın bir ürünüdür”
 
Göreve geldiği günden buyana yeşil alanlara önem verdiklerini belirten Karatekin şunları söyledi:“Geldiğimiz günden buyana 440 bin m2 yeşil alan oluşturuldu. Seyrangah parkımızın açılışıyla birlikte 4.5 yıl içinde 26 parkı kentimize kazandırmış olduk. Bu parklarımızı bu kentin sahiplerine teslim ediyoruz. Buraya bizden daha iyi bakacaklarını biliyoruz. Kayapınar’da 2008 yılı yatırım yılı oldu. Bütçemizin yüzde 75’ini yatırımlara ayırdık. Halen 5 parkımızın yapımı devam etmektedir. Asfalt çalışması, kaldırım çalışması,  köylerimizde mahalle evlerinin yapımı devam ediyor. Halkımıza verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz.”Seyrangeh, Seyrangah olduSeyrangah parkının açılışına dikkat çeken Karatekin Seyrangah Parkına ilişkin olarak “Bugün de Seyrangah parkının açılışını gerçekleştiriyoruz. Belediye Meclisimiz tarafından Seyrangeh olarak  oy birliğiyle alınan karar,  sayın Valimiz tarafından  Seyrangah olarak değiştirildi. Türkiye’de bu sıkıntıları hep birlikte yaşamaktayız. İsimler konusundaki sıkıntı hala devam ediyor. Parklarımıza verdiğimiz isimlerde yaşanan sıkıntı ortadadır. Bizde hukuksal süreci devam ettireceğiz. Bizde Belediye Meclisi olarak yeniden Seyrangah kararı aldık. Seyrangah Parkı, 22 bin m2 büyüklüğünde bir park. Açılışını gerçekleştireceğimiz 1 ve 2 etab 14 bin m2 oluşmaktadır.  Geriye kalan kısmı da en kısa zamanda halkımızın hizmetine açacağız. Bu park kendi personelimiz tarafından yapılmıştır” dedi.Açılışta bir konuşma yapan Diyarbakır Milletvekili Kışanak ; DTP’li belediyelerin güzel çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek, “ Kentimiz Diyarbakır’a çağdaş kentlerde olması gereken kadar yeşil alan kazandırmak konusunda büyük bir emek ve çaba gösteren Kayapınar Belediye Başkanımız Zülküf Karatekin’e huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.İnsanlığın yaşadığı sorunlara dikkat çeken Kışanak, “İnsanlığın iki önemli proplemi çarpık kentleşme ve çevrenin tahrip edilmesidir. İklim değişikliği ile çevrenin kirletilmesi insanlığın en temel problemidir. Yine kentsel alanda insanların rahat nefes alacağı yeşil alanların olmamasıdır Diyarbakır dezavantajlı bir durumdaydı. Kayapınar Belediyemiz çok sayıda park açılışı gerçekleştirdi. Ben bile açılışına katıldığım park sayısını unuttum. Keşke sorunumuz sadece bu olsaydı. Çabalarımız ve emeklerimizle bunu aşardık.” dedi.Kürtçe’ye tahammülsüzlük var
Sorunların sadece çevreyse sınırlı olmadığını bu sorunların emek ve çabayla aşılacağına belirten Kışanak,  isimlerin yasaklandığı bir dönemin yaşandığına dikkat çekti. Bir parka konulan Berfin isminin kabul edilmemesini eleştiren Kışanak,”Bu bir dramdır. Berfin ismi yasaklanıyor. Bir parka verilmesi engelleniyor. Sayın Valimize sesleniyorum. Bu kentteki parkları gezsin orada oynayan çocuklara sorsun. En az üç beş tana Berfin ismine rastlayacaktır. Diyarbakır’da kamu görevlisi olarak görev yapacaksınız bunu görmeyeceksiniz. Bu insanların ana dili Kürtçe. Doğal olarak parklara Kürtçe isim verilecektir. Kürt halkının Kültürel değeri olduğu için Kürtlerin kullandığı alfabede bulunan harflerin yasaklanması utanç verici bir durumdur” dedi.İçişleri Bakanlığının Q,W ve X harflerini yasaklayan genelgesini eleştiren Kışanak, “Aynı harfleri İngilizce ve Fransızcada kullanıyoruz. Ama Kürtlerin kullandığı isimlerde bu harfler var diye yasaklıyorsunuz. Yaşadığımız sorunların temelinde bu zihniyetin yattığını görmek gerekiyor. Bu zihniyetin bu ülkeye fayda getirmediğini, geleceğimizi kararttığını herkesin görmesini istiyoruz.