1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar’a Kürtçe kreş
Kayapınar’a Kürtçe kreş

Kayapınar’a Kürtçe kreş

Kayapınar Belediyesi’nin matematik, doğa, trafik, spor ve sanat atölyelerini içinde barındırdığı Kürtçe eğitim verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmete açılıyor.

A+A-

Kayapınar Belediyesi’nin Kuçe Mahallesinde 3-5,5 yaş arası çocuklar için yaptığı kreş ve gündüz bakımevi Ekim ayında hizmete açılıyor. İlk etapta 140 çocuğa Kürtçe eğitim verecek kreşte 9 eğitmen görev yapacak.

Kreş başvurularının başladığını belirten Kayapınar Belediyesi Kültür Müdürü Süleyman Beştaş, “5 derslik, 5 atölye, uyku, sağlık odaları, hobi bahçelerinden oluşan kreşimizde matematik, doğa, trafik, spor ve sanat atölyeleri olacaktır. Kürtçe verilecek eğitimle çocukların anadilinin gelişmenin yanı sıra, anadilinde eğitimin çocuktaki bilişsel gelişimi hedeflemektedir” dedi.


 “Kreş engellilere uygun yapıldı”


Beştaş, “Hobi bahçeleriyle çocuk-doğa, doğa-çocuk temasını gerçekleştirerek çocuğun doğaya olan bağını güçlendirecek, doğayla daha bütünlüklü yaşamasına katkı sağlayacaktır. Kreşimizde çocuklarımız yaşayarak öğreneceğinden, gelecekte yaşamına yön vermede büyük katkı sunacaktır. Örneğin trafik eğitimi için kreşin çatısında trafik eğitim sahası bulunmaktadır.

Aynı şekilde kreş bahçesi doğa eğitimi için uygun hale getirilmiştir” dedi. Kreşin engellilere uygun yapıldığını belirten Beştaş, “ Kreş için başvurular başladı. Bu yıl ilk olması nedeniyle sayısı sınırlı tuttuk. Ancak gelecek yıl sayısı artıracağız. Buradaki eğitim çocukta yaşamsal olması hedeflenmektedir. Binanın mimari yapısı engelli çocuklara göre tasarlanmış olup, engelli bir çocuğun kendisini öteki his etmesine katkı sunacaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler