1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar İlçe Köylerine Mahalle Evleri
Kayapınar İlçe Köylerine Mahalle Evleri

Kayapınar İlçe Köylerine Mahalle Evleri

Kayapınar Belediyesi 2004 yılında kendisine bağlanan 7 köyde mahalleevleri yapımına başladı

A+A-

  Cankatran ve Pirinçlik Köylerinde 2007 yılında tamamlanan mahalleevleri tüm köylerde halkın hizmetine sunulacak. Beneklitaş ve Uyandık  köyleri  mahalleevleri temel atma töreninde konuşan Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, 7 mahalleevinin Ekim ayına kadar hizmete açılacağı sözünü verdi.

Kayapınar Belediyesi 2004 yılında çıkartılan bir yasayla kendisine bağlanan Beneklitaş, Gözegöl, Gözealan, Talaytepe, Uyandık Cücük ve Alçak Mezrası’nda  mahalleevi yapımına başladı.  İhalesi tamamlanan ve yer teslimi  yapılan mahalleevlerinin yapımı nedeniyle Uyandık ve  Beneklitaş köylerinde temel atma töreni gerçekleştirildi.Temel atma törenine Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, DTP İl Başkan Yardımcıları Ali Şimşek, Celal Yoldaş, DTP Kayapınar İlçe Başkanı Nesim  Gültekin, Din Adamları Derneği yöneticileri, il ve ilçe yöneticileriyle, belediye meclis üyeleri Beneklitaş Köyü Muhtarı Salih Açar,   Cankatran Muhtarı M. Ali Yıldız  ile köylüler katıldı.Beneklitaş’da temel atma  töreninde konuşan Kayapınar Belediye Başkanı Karatekin
Beneklitaş ve Uyandık mahalleevlerinin temel atma töreninde konuşan Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, 9 köyün Kayapınar’a bağlanması sonrasında köylere yaptıkları ziyarette halkın siyasetçilere güvenlerinin azaldığını gördüklerini belirterek, “Yerel Yönetimler Yasası’yla köyümüz belediyemize bağlandığın da  köy ziyaretleri yaptık. Yurttaşlarımız bir çok proplem alanını bizlere ilettiler. Sistem partilerinin  seçimde hizmet sözü verdikten sonra  bir daha kendilerine  uğramadıklarını belirttiler” dedi.Karatekin DTP’li belediyeleri sistem partilerinden ayıran temel özelliğin anlayış farkı olduğunu belirterek, “Bizi onlardan ayıran temel özelliğimiz anlayışımızdır. Biz halkımıza hizmet için geldik, halkımızın hizmetkarıyız, halkımızın proplemlerini  halkımızla birlikte çözeceğiz.  Ve ilk sözümüzü verdikten bir ay sonra  bu çevredeki köylerimizin kullandığı Hamzababa mezarlığının yıllardır  yapılmayan yollarını yaptık. Ardından köylerimizin yollarını yaptık” dedi.Köylerin talebi üzerine 7 köyde mahalle evlerinin inşaatlarını başlattıklarını belirten Karatekin, “Bugün temel atmak için buradayız. 7 köyümüzde mahalle evi yapıyoruz. İnşallah 2-3 ay sonra   hepsini tamamlayacağız. Köylerimize verdiğimiz sözlerin hemen hemen tamamını yerine getirmiş olacağız.” Dedi.Hizmetten mahrum edilmiş halkın  sorunlarının çözümünü halkla birlikte çözdüklerini belirten Karatekin  şunları söyledi: “85 yıldır yapılmayan hizmetler DTP’li belediyeler döneminde yapıldı.. Kuşkusuz daha çözmemiz gereken çok sorun var.. Hep birlikte elele vererek bu sorunlarımızı çözeceğiz. Bu halk ve insanlarımız için ne kadar da çalışsak azdır. Bu mekanlarımızın köyümüze köy halkımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
DTP İl Başkan Yardımcısı Ali Şimşek köylerde yapılan mahalleevlerinin halkın dayanışması sonucu gerçekleştiğini belirterek, “ Yerel yönetimlere talip olduğumuz da ‘Kendimizi de Kentimizi de Biz Yöneteceğiz’ şiarını öne çıkardı. Bu artık bir yaşam biçimi halini aldı. Sorunları birlikte  tesbit ederek, birlikte çözüyoruz. Muhtarlarımız, din adamlarımız, belediyelerimiz ve vatandaşlarımızla yekvucut olarak sorunlarımızı çözmeye talibiz. Bu nedenle Kayapınar Belediyemize bu hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, hizmetlerin sürdürülmesi çabasını destekliyoruz” dedi.Beneklitaş Köyü Muhtarı Salih Açar,  Köy halkı adına, bize bu hizmeti sunan  Kayapınar Belediyemiz ve belediye başkanımız Zülküf Karatekin’e teşekkür etti.Kayapınar Belediyesi tarafından yapılan Mahalleevlerinde muhtarlık hizmet binası, taziye, toplantılarda kullanılan çok amaçlı salon, mutfak ve depodan oluşmaktadır. Mahaleevleri, Ekim ayına kadar tamamlanarak halkın hizmetine açılacak.