1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar halkından Silvan’a destek
Kayapınar halkından Silvan’a destek

Kayapınar halkından Silvan’a destek

Kayapınar halkı, Silvan’da devam eden sokağa çıkma yasağını yürüyüşle protesto ederek, “İrademizi ne kadar kırmaya çalışırsanız biz o kadar direneceğiz. İrademizi kimseye teslim etmeyeceğiz” dedi.

A+A-

DİYARBAKIR’ın Kayapınar ilçesinde yüzlerce yurttaş, Silvan halkı ile dayanışmak amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kitle, Rojava Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

 

“Faşizme karşı özyönetimle direneceğiz” dövizi ve “Biji berxwedana xweseri” pankartı taşınan yürüyüşte, sık sık, “Biji berxwedana Farqin’e”, “Biji berxwedana Sur’e” ve “Biji Kürdistana xweseri” sloganları attı. Yürüyüş güzergahında bulunan araçlar da korna çalarak yürüyüşe destek verdi.


“Kürt halkına direnmek düşüyor”
 

Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan DBP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Ramazan Şimşek, yaşanan saldırılar karşında Kürt halkına direnmenin düştüğünü belirterek, “Tarihten bu yana direndik ve yine direneceğiz. Özgürlük ve barış gelinceye dek direnmeye devam edeceğiz. Seçimde bir başarı kazandık ama bu yok sayıldı. Bir seçim daha çıkarıldı önümüze ve bu seçimde tehdit edildik, darp edildik yine de tercihimizden vazgeçmedik” dedi.


‘Eylemlerimiz devam edecektir’

Hükümetin savaş ve katliamlarla Kürt ve Türk halkının iradesini kırmaya çalıştığını ileri süren Şimşek, seçim akşamı Cumhurbaşkanı’nın operasyonları devam ettireceğini duyurmasının ardından Silvan ve Sur’da yeni katliamların yaşandığı iddia etti. Şimşek, hükümete “İrademizi ne kadar kırmaya çalışırsanız biz o kadar direneceğiz. İrademizi kimseye teslim etmeyeceğiz. Saldırılar devam ettikçe eylemlerimiz de devam edecektir. Buradan bir kez daha Silvan, Sur, Cizre ve Gever halkının direnişini selamlıyor ve sahipleniyoruz” diyerek seslendi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler