1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar Belediyesi’nden aynı anda 7 park yapımı
Kayapınar Belediyesi’nden aynı anda 7 park yapımı

Kayapınar Belediyesi’nden aynı anda 7 park yapımı

Kayapınar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü 7 yeni parkın yapımına başladı.

A+A-

Toplamda 42 bin metrekare alanlık parkların projeleri ve parklarda nelerin olması parklara yakın vatandaşlar arasında yapılan anketler sonucu belirlenirken, parklarda ilk kez meyve ağaçları dikilecek.


Kayapınar Belediyesi kente daha çok yeşil alanlar oluşturmak için çalışmaları sürdürüyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü toplamda 42 bin metrekare alana sahip 7 parkın tamamlanması için çalışma başlattı. Yedi park önümüzdeki Mart ayında tamamlanarak halkın hizmetine açılacak.

 

Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, “ İnsan ve çevre odaklı bir kent, özelde ilçemiz, genelde Diyarbakır’ın tümüne hizmet verilmesi açısından başlattığımız yeşil alan, yeşil park düzenlemesiyle 7 ayrı bölgede toplamda 42 bin metrekare kapsayan yeşil alan çalışması başlattık. Parkların yapımında tümüyle kendi imkânımız, kaynağımız ve personellerimizle bu parkları tamamlayarak kente kazandıracağız” şeklinde konuştu.


‘Nasıl bir park istediklerini halkımıza sorduk’


Yedi bölgede yapacakları parkların yapımına başlanmadan önce parkların bulunduğu bölgelerde anketler yaptıklarını belirten Avcı, “ Bu ankette bölgedeki insanların taleplerini dikkate alarak parkın düzeni, hangi tür ağaç dikilecek noktasında önerilerini dikkate alarak projelerimizi park projelerimizi hazırlıyoruz Düzenleme yaparken daha önceki eleştirileri de dikkate alarak, ağırlıklı yeşil alan, parkların ekolojik mantığı ile yapılması, daha çok insanların sportif ve aynı zamanda yapabilecekleri alanların yapımı konusunda da özenle, itina ile yaklaşıyoruz “ dedi.


‘Meyve ağaçları dikeceğiz’


Parklarda ilk olarak meyve ağaçlarını dikeceklerini belirten Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, “Yeni parklarımızda bir kısam meyve ağacı dikerek hem üretici bir toplum olma, çocukların dalından meyve koparabilme uygulama ile projeyi yaşama geçireceğiz. Şayet başarılı olursak, bundan sonra ki tüm park alanlarımıza hem ağırlıklı meyve ağaçları dikeceğiz Ayrıca parkalarda görselliği özellikli kokulu bitkilerle, kokulu ağaçlarla donatılacaktık.

 

Yeni bir uygulamayla her aileye bir ağaç kampanyasını başlatıyoruz, tüm yurttaşlarımız isterlerse yakındaki bir park alanında kendi ailelerini, kendi çocuklarının, değer verdikleri bir insanın ismini bir ağaca vererek dikmesini, böylece her ailenin bir ağacı sorumluğu çevresel duyarlılığı artırmayı düşünüyoruz” dedi

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler