1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar Belediyesi’nde kadınlar üretiyor
Kayapınar Belediyesi’nde kadınlar üretiyor

Kayapınar Belediyesi’nde kadınlar üretiyor

Kayapınar Belediyesi’ne ait serada kadınların tarafından yetiştirilen mevsimlik çiçek ve ağaçlar yine kadınlar tarafından belediye ait parklarda ekiyor.

A+A-

Serada artan üretimle birlikle belediye dışarıdan çiçek ve fide alımı yapmıyor.Kayapınar Belediyesi’nin 15 dönüm alan üzerinde yaptığı serada kadınların ürettiği mevsimlik çiçekler ve ağaçlar, yine kadınlar tarafından belediye ait parklarda dikimleri yapılıyor. Serada bu yıl içinde 40 bin ağaç ve 10 bin mevsimlik çiçek üretimi yapıldı.


Çalışmalar hakkında bilgi veren Peyzaj Mimar Memet Zeydin Kırar, “ Seramız 15 dönüm alan üzerinde kurulu ve 1 dönüm kapalı alan bulunmakta. İki yıldır mevsimlik çiçek ve ağaç üretimi yapıyoruz. Seramızda 8 kadın arkadaş üretim yaptığı gibi, üretilenleri parklarımızda ve yeni oluşturulan yeşil alanlarda dikimini yapıyorlar. Bu yıl içinde 30 bin tohum ağaç,10 bin çelikli ağaç üretimi yapılmıştır.

Aynı şekilde 10 bin mevsimlik çiçek yetiştirilmiştir. Belediye alarak üretimin artmasıyla artık dışarıdan alım yapmayacağız. Belediyemiz tarafından yaptırılan birçok park olduğu gibi, yapımı devam eden ve projelendirilen parklarımız mevcut. Bu çalışmayla artık dışarıdan alım yapılmadan, kendi üretimlerimizi kullanacağız. Aynı şekilde Diyarbakır iklim şartlarında yetişebilecek ağaçların tespiti için çalışma başlattık. Birçok yerden getirilen ağaçları deneme üretimine başlanmıştır” şeklinde konuştu.


Parklar şimdi daha güzel


Serada mevsimlik çiçek ve ağaç üretimi yapan kadınlar, diğer zamanlarında ise belediye ait parklara yetiştirdikleri mevsimlik çiçeklerini de kendileri dikiyor.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler