1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayapınar belediyesi yeşil kuşağı kente kazandırıyor
Kayapınar belediyesi yeşil kuşağı kente kazandırıyor

Kayapınar belediyesi yeşil kuşağı kente kazandırıyor

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü eski DSİ kanal üstü ve çevresinde yeşil kuşak park çalışması başlattı.

A+A-

Diyarbakır'da 62 bin metrekare alan üzerinde yapılacak yeşil kuşak içinde çocuk oyun gurupları, spor alanları, dinlenme, yürüme yolu ve koşu bandı bulunuyor.

Kayapınar Belediyesi'nin yeşil alanların kente kazandırılması için yaptığı çalışmalar devam ediyor. Belediye tarafından üstü kapatılan eski DSİ kanalı üzerindeki alanda yeşil kuşak park çalışması başlatıldı.62 bin metrekare alan üzerinde başlatılan çalışmaları Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ ve meclis üyeleri çalışmaları denetlediler. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Dağ,

"Yeşil alanlara verdiğimiz önümle yaptığımız çalışmalarla ilçemize kazandırdığımız yeşil alan miktarı kişi başına düşen oran 18 metrekareyi aşmış durumda. Belediye olarak çalışma programı kapsamında yeni park çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalardan bire de yeşil kuşak çalışmasıdır. Bilindiği gibi bu alan DSİ ait su kanalıydı. Kanal temizlendikten ve üstü kapatıldıktan sonra alanın halkımıza kazandırılması için çalışma başlattık. Kanal üzerinde ilk etap çalışmayla 50 dönümlü alan üzerinde içinde nikâh solunu olan parkın yapımı tamamladık. İkinci etap çalışma kapsamında 62 bin metrekare alanda yeşil kuşak çalışması başlattık. Büyük bir kısmı yeşil alan olarak yapımına başlanan yeşil kuşak içinde yürüme yolu, koşu bandı bulunmakta. Kuşu bandında kullandığımız malzeme sağlıklı spor yapılabilmesi için kalite anlamında şehrimizde ilk kez kullanılacak. Bunun dışında spor yapma alanları, dinlenme ve çocuk oyun gurupları bulunan yeşil kuşak çalışmasını ilkbaharda tamamlanmayı planlıyoruz"dedi.

ENGELLİLER UNUTULMADI
62 bin metrekare alan üzerinde yapılacak yeşil kuşak içinde 4 adet çocuk oyun gurup alanı,1 adet engelli çocuklar için oyun gurup alanı, 4 adet spor yapma alanı, kuşu bandı, dinlenme alanları ve yürüme bandı bulunmakta. Yürüme bandında engelliler için iz bantları yapılacak.

BELEDİYE, YEŞİL KUŞAĞI ALANINI KENTE KAZANDIRILMIŞTI
Yağmur suyu için DSİ tarafından yapılan ve ilçe sınırları içinde geçen kanal ve kanal çevresindeki alan bakımsızlık nedeniyle büyük bir çevre kirliliği neden olmasından dolayı belediye sorumluluğu olmamasına rağmen temizliğini yapmıştı. Daha sonra alanın satılması ve imara açılması gündeme gelmiş, belediyenin girişimleri sonucu yeşil alan yapılması için belediye devri yapılmıştı.

HABERE YORUM KAT