1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaya'nın akıbeti soruldu
Kaya'nın akıbeti soruldu

Kaya'nın akıbeti soruldu

İHD Diyarbakır ve Batman şubeleri ile kayıp yakınları tarafından her hafta "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" eylemi 290. haftasında, 34 yıl önce işkence ile katledilen Mahmut Kaya'nın akıbeti soruldu.

A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, faili meçhul bir şekilde kaybettirilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin açığa çıkartılması amacıyla gerçekleştirdikleri eylemin 290'ıncı haftasında da "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganıyla Diyarbakır Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde biraraya geldi.

Kayıp yakınlarının, faili meçhul bir şekilde kaybettirilen kayıpların fotoğraflarını taşıdığı eyleme sivil toplum örgütü temsilcileri de katılarak destek verdi. Burada konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, yıllardır kayıpların akıbetini halen sormaya devam ettiklerini kaydetti. Kaybedilenlerin akıbetine dönük yapılan tüm çağrılara yetkilerin kulak tıkadığına ve görmezden geldiğine işaret eden Bilici, devletin kirli odakları, kirli politikaları, kirli yetkilileri kaybedilen yurttaşları herkesin gözlerini önünde alıkoyarak kaybettiklerini ve katlettiklerini dile getirdi.

Maraş katliamının hesabını soran Kaya'nın akıbeti soruldu

Bilici'nin ardından her hafta olduğu gibi bu hafta bir kayıp öyküsü paylaşıldı. 23 Aralık 1980'de gözaltına alınan ve yapılan işkenceler ile katledilen Mahmut Kaya'nın kayıp öyküsünü anlatıldı. İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim ve Kayıp Komisyonu üyesi Veysi Kuzu, Kaya'nın 12 Eylül Askeri Darbe'nin hemen ardından Maraş Katliamı'nın 2. yıldönümünde üzerinde "Maraş katliamının hesabı sorulacaktır" yazılı bir pankartı Kars il merkezinde astığı sırada gözaltına alındığını ve 23 Aralık 1980'de gece gözaltına alınan Kaya'nın sıkıyönetim komutanlığınca siyasi şube müdürlüğüne sorgu birimine götürüldüğünü belirterek, 10 gün boyunca sorgulanan Kaya'nın ağır işkencelerden geçirilerek katledildiğini belirtti.

Tanıklar konuştu ama failler yine de açığa çıkarılmadı

Kaya'nın gözaltına alındığına dair tüm kayıtların ortadan kaldırıldığını söyleyen Kuzu, Kaya'nın hikayesini anlattı: "Kaya'nın yaşlı babası Emniyet Müdürlüğü'ne ve sıkı yönetim komutanlığına baş vurdu. Vali ile görüştü, ancak girişimlerde bulunduğu tüm yetkili mercilerden aldığı yanıt 'Mahmut Kaya adlı şahıs gözaltına alınmamış' şeklinde oldu. Bütün kayıtlar yok edildi. Ancak Mahmut'u katledilmesine tanık olanlar çıkarıldıkları mahkemede yaşanılanları anlattılar ve suç duyurusunda bulundular. Ama Mahmut'un gözaltına alındığı hep inkar edildi.

Mahmut Kaya ile aynı hücrede tutulan, birlikte işkence görenlerden Hüseyin Makar isimli yurttaş, konu ile ilgili kurulun Meclis Araştırma Komisyonu'ndaki tanıklığında şunları belirtti. 'Gözaltında Mahmut'la karşılaştım. Yerde yatıyor ve bir şeyler mırıldanıyordu. Polisler her kımıldadığında yanına yaklaşarak onu tekmelediler. Ayakların altı param parça idi. Yüzü ise tanınmayacak haldeydi. 2 Ocak'ta beni salondaki masaya zincirle bağladılar. Mahmut'u da yanıma yatırdılar. Gece yarısı Mahmut'un nefes alış-verişi ağırlaştı. Polisler bizi onun yanından uzaklaştırdılar. Mahmut biraz sonra öldü.

Polisler dışarıda nöbet tutan bekçiyi çağırdılar. Bekçi biraz sonra elinde beyaz bir çuvalla dışarı çıktı.' Yine tanıklardan Davut Aksu ise ifadesinde şunları belirtti. 'Mahmut'a uzun süre yoğun işkence yapıldı. Belden aşağısı simsiyah olmuştu. Derileri çekildiğinden kopuyordu. Yaraları kangrene dönüşmüştü. Saat 03.00 sıralarıydı. Bitlis'te beş minare diye bir şarkı mırıldandı. Ağzından su geldi ve yanımda öldü. Nabzını kontrol ettim atmıyordu. Bizi içerideki başka bir odaya aldılar.' Zekiye Şen isimli tanık ise, 'Bana Mahmut'un parçalanmış, kanlı giysilerini yaktırdılar' şeklinde ifade verdi."

Kuzu, bugün burada 34 yıl önce gözaltına alınan ve insanlık dışı işkenceler ile katledilen Mahmut Kaya'nın faillerinin derhal açığa çıkarılmasını talep etti.Eylem, yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Batman'da da kayıpların akıbeti soruldu

İHD Batman Şubesi ile kayıp yakınları tarafından aynı amaçla Yılmaz Güney Parkı önünde 290'ncı haftasında eylemlerine devam etti. Eylemde, "Kayıplar bulunsun failler yargılansın" pankarı ile kayıpların fotoğrafları açıldı. Eyleme, sivil toplum örgüt temsilcileri yanı sıra kayıp yakınları katıldı. İHD ve kayıp yakınları adına açıklama yapan İHD Batman şube Yöneticisi Mesut Aydın, bu barış süreci denilen süreç katliamcılar yargılanıp hesap sorulmadığı sürece her atılacak adımın eksik kalacağını söyledi. Binlerce kişi cezaevinde, kayıplar, katliamların hesabı sorulmadığı sürece kimse devletin ve mevcut hükümete inanmayacağı bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Aydın, kayıp yakınlarının ve halkın vicdanını rahatlatacak adımlar atılmadığı sürece bu süreç toplum tarafından desteklenmeyeceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT