1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kayalıklarda mahsur kalan keçileri Akut kurtardı
Kayalıklarda mahsur kalan keçileri Akut kurtardı

Kayalıklarda mahsur kalan keçileri Akut kurtardı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Kabakaya köyünde sarp kayalıklarda mahsur kalan 10 keçi, Bingöl Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekibinin 4 saatlik çalışmalarının ardından kurtarıldı.

A+A-

Kabakaya köyünde yaklaşık bir hafta önce kaybolan keçiler, köylüler tarafından 70 metrelik kayalıklarda mahsur halde bulundu. Keçileri kurtarmak için Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerine haber vermelerine rağmen yanıt alamayan köylüler, ardından Bingöl AKUT ekibinden yardım talebinde bulundu. 7 kişilik AKUT ekibi, mahsur kalan keçileri kurtarmak için Kabakaya köyüne gelerek 4 saat süren kurtarma operasyonu sonunda 9 keçi, AKUT ekibi tarafından halatlarla kurtarılırken, 1 keçinin ise gece saatlerinde kayalıklardan düşmesi sonucu telef olduğu belirtildi. Kurtarılan keçiler, sahibine teslim edildi.

Bingöl AKUT ekip amiri Ahmet Buzrul, kurtarma operasyonunda ekibinin gönüllü çalıştığını ifade ederek, ekiplerinin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki arama kurtarma operasyonlarına katıldıklarını söyledi. Bölgenin tek AKUT kurtarma ekibi olduklarını vurgulayan Buzrul, ekip üyelerinin öğretmen, sağlık çalışanları ve emeklilerden oluştuğunu, bugüne kadar ise toplam 230 canlı kurtardıklarını bildirdi. Buzrul, ekiplerinin tek amacının canlı hayatını kurtarmak olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT