1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kaya gazı bölge için felaket olabilir'
'Kaya gazı bölge için felaket olabilir'

'Kaya gazı bölge için felaket olabilir'

Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivistleri, bölgede devam eden kaya gazı çalışmaları konusunda endişeli olduklarını dile getirerek, tüm sivil toplum kuruluşlarını ve halkı duyarlı olmaya çağırdı.

A+A-

Bölgedeki doğal kaynakların ülkenin batısını zenginleştirdiği ifade edilen açıklamada, “Bölgedeki enerji politikalarının Kürt halkının kendisi belirlemeli” denildi.

Avrupa'nın birçok ülkesinde çevreye verdiği zarar nedeniyle yasaklanan kaya gazı çalışmaları Diyarbakır'da sürüyor. Shell şirketi tarafından Silvan Sarıbuğday kuyusunda delme işlemlerinin bittiği ve önümüzdeki ay kaya gazı çıkarılmaya başlanacağı bildiriliyor. Çevreciler gelişmelerden endişe ediyor.

Diyarbakır Silvan Sarıbuğday-1 kuyusunda delme işlemleri bitti. Önümüzdeki ay kuyuya su pompalanacak ve parçalanan kayadan gaz çıkarılacak.

Geçen yıl sondajın başladığı Diyarbakır'daki Sarıbuğday-1 kuyusunda önümüzdeki ay su pompalanarak çatlatma aşamasına geçiliyor. Şuana kadar yaklaşık 4 bin metreye inilen ve yatay olarak 1 kilometre gidilen çalışmalarda çatlatmanın yapılmasının ardından gaz gelmesi beklenecek.

20 bin kuyu daha açılması planlanıyor

İddialara göre çalışmalardan olumlu sonuç alınması durumunda bölgede yaklaşık 20 bin kuyu daha açılması planlanıyor. Mezopotamya Ekoloji Hareketi yapılan çalışmalardan dolayı kaygılı. Mezopotamya Ekoloji Hareketi aktivistleri kaya gazı konusunda tüm sivil toplum kuruluşlarını ve halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Mezopotamya Ekoloji Hareketi Enerji Komisyonu, Türk basınının kaya gazını müjdelercesine gazete ve haber sitelerinin manşetine taşımasını kaygıyla takip ettiklerini belirterek, “Kaya gazının çıkarılması yer altı su kaynaklarının kirlenmesi açısından oldukça riskli bir işlem. Kayaların çatlatılması için özel borularla yer altına çeşitli kimyasallarla karıştırılmış su enjekte ediliyor. Bu sıvı kayaların içindeki gazın açığa çıkarak dışarı çıkmasını sağlıyor. Bir kuyunun işletilmesi süresince çoğu zaman 30 bin litreye ihtiyaç vardır. Yani 30 Bin litre kimyasal sıvı gerekiyor” açıklamasında bulundu. Bunun yer altı su kaynaklarının kirlenmesine sebebiyet verdiğini  kaydeden Mezopotamya Ekoloji Hareketi Enerji Komisyonu kaya gazı çıkarma işlemlerinin depremleri tetikleyebileceği uyarısında bulundu.

Enerji fiyatları düşecek yalanı

Özellikle çeşitli medya kuruluşları yaptıkları kapsamlı haberlerle doğal gaz ve petrol fiyatlarının büyük oranda aşağı çekileceğini yazmalarının kimi çevrelerde büyük umutlar yarattığına da değinilirken “İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmeleri adına enerjiye her zaman gereksinim duymuşlardır. Türkiye'de de enerji fiyatlarının pahalı olmasından dolayı kaya gazıyla birlikte fiyatlar aşağı inecek olgusu birçok kişiyi umutlandırıyor. Ama şu gerçek hiçbir zaman unutulmamalı kaya gazı Kürdistan coğrafyasına çok ciddi anlamda zarar verecek. Ayrıca beklenildiği gibi enerji fiyatları da düşmeyecek. Bu durumdan sadece kimi çevreler kazançlı çıkacaktır” denildi.

30 yıldır yürütülen savaşın sadece Kürt halkına kan, gözyaşı ve yıkım getirmediğine dikkat çeken Mezopotamya Ekoloji Hareketi Enerji Komisyonu bu kirli savaşın mayınlarıyla, bombalarıyla yakılan ormanları, güvenlik barajlarıyla, HES'leri, termik santralleriyle ve şimdi de kaya gazıyla Kürt coğrafyasında, geri dönülmez  bir yıkım ve tahribatı da beraberinde getireceğini belirtti.

Doğal kaynaklar ülkenin batısını zenginleştiriyor

AKP iktidarının Kürt coğrafyasında küresel enerji şirketleriyle el ele vererek adeta damarlarındaki kanı emercesine çıkardıkları petrolün bu güne dek ülkenin batısını zenginleştirdiğine dikkat çeken Enerji Komisyonu, “Çıkarılan petrolün zehirli, yıkıcı atıkları topraklarımızı kirletmiş ve coğrafyamızın yoksullaştırılmasına neden olmuştur” dedi.

Bölgenin ekosistemi yerle bir olacak

2020 kalkınma hedeflerini bölgedeki enerji kaynaklarına dayandıran hükümetin bu kez de 5 milyar metreküp net kullanılabilir rezerve sahip kaya gazı ile bölgeyi talan etmeye ve sömürmeye başladığına vurgu yapılarak, “Petrolün çıkarılma yöntemleriyle bölgenin ekosistemi yerle bir olacak. Kaya gazı çıkarılacak bölgede ciddi bir göç yaşanacaktır. Bu göçle birlikte kaya gazı çıkarılan alanlar tamamen insansızlaştırılacak” denildi.

Enerji politikalarını Kürt halkının kendisi belirlemeli

Mezopotamya Ekoloji Hareketi Enerji Komisyonu, demokratik özerkliğin inşa süreci ile birlikte ekolojik toplum paradigması ekseninde bölgenin hak ettiği geleceği ve temiz enerji politikalarını Kürt halkının kendisi belirlemesi gerektiğini ifade ederek,“Demokratik Özerk Kürdistan enerji politikalarını belirlerken kaya gazı çıkarılmasına karşı çıkmalıdır.  Ayrıca bu enerji kaynağına dayalı küresel enerji şirketlerin ve egemen güçlerin her türlü kirli politikalarına karşı durulmalıdır” denildi. Komisyon son olarak da  kaya gazı çıkarılması konusunda tüm  meslek örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını ve tüm halkı duyarlı olmaya çağırdı.

HABERE YORUM KAT