1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Katliamı unutmayalım unutturmayalım'
'Katliamı unutmayalım unutturmayalım'

'Katliamı unutmayalım unutturmayalım'

Diyarbakır'da HDP mitinginde yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırının yapıldığı alan, patlama sonrası Diyarbakırlı yurttaşlar tarafından doğal bir anıta dönüştürüldü.

A+A-

HDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda gerçekleştirdiği mitingde yaşanan bombalı saldırıların ikincisinin meydana geldiği elektrik trafosunun önü, ziyaretçi akınına uğruyor. Patlamada hayatını kaybeden ve yaralanan yurttaşlara ait eşyalarla donatılan alan, adeta sivil halka yönelik saldırıya yönelik bir utanç müzesi haline geldi.

Yaşanan patlamada yaşamını yitirenleri anmak isteyenlerin akın ettiği patlama alanı, trafoya asılan ayakkabı, gözlük, siyah bez ve katliamı kınayan dövizlerle doğal bir anıt haline geldi. Kayıpları anmak için çiçeklerle donatılan patlama alanına gelen yurttaşlar, patlamada yaralanan ve yaşamını yitiren yurttaşlara ait kıyafet ve eşyaları da bırakarak, katliam girişimin unutulmaması için çaba sarf ediyor.


'Katliamı unutmayalım unutturmayalım'


Patlamanın yaşandığı gün orda olduğunu belirten Celal Akalan (17) isimli genç, meydandan geçince o anları tekrar yaşadığını ve duygulandığını belirterek, "Buradan her geçişimde aklıma o gün meydanda olan insan parçaları ve yere dökülen kanlar geliyor. Her gün bu meydanı ziyaret ederek dualar okuyorum. Burada yaşanan katliamı hiçbir zaman unutmayalım ve unutturmayalım" dedi.


Meydanı her gün ziyaret eden ve olayın canlı tanıklarından Selahattin Erdem (57) adlı yurttaş ise, o gün yaşadığı olayın şokunu bir türlü atlamadığını ve çok üzüldüğünü ifade ederek, "Ben bu olayı bir vahşet olarak görüyorum. Bu nasıl insanlıktır? 'İnsanım' diyen birisi bunu yapamaz" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler