1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Katliama öfke yağdı
Katliama öfke yağdı

Katliama öfke yağdı

Suruç’ta yaşanan katliamın protesto edildiği Diyarbakır’da akşam saatlerinde düzenlenen eylemlere dönük polis müdahalesi ile çıkan olaylar kent geneline yayıldı.

A+A-

Gerçek silahların da kullanıldığı olaylarda peş peş ses bombaları patladı.

Şırnak, İzmir, İstanbul, Adana ve Manisa’da da yurttaşlar sokağa çıkarken, bazı merkezlerde olaylar çıktı.
Suruç’ta yaşanan katliama dönük tepkiler çığ gibi büyüyor.

Diyarbakır'da geçtiğimiz gün akşam saatlerinde merkez Bağlar ve Sur ilçeleri ile Dicle ilçelerinde sokağa çıkan gençlere yönelik polis müdahalesi ile başlayan olaylar, saatlerce devam etti. Çıkan olaylarda polise havai fişek, molotof kokteyli ve ses bombaları ile karşılık veren gençlere yönelik yer yer polislerin gerçek mermi kullandığı da görüldü. 


Buradaki çatışmalar gençlerin ara sokaklara dağılması ile sona ererken, Kocaköy'de de katliamı etmek üzere DBP ilçe örgütü önünde toplanan yurttaşlar, buradan Kaymakamlık binasına doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Ulaştıkları bina önünde basın açıklaması yapmak isteyen gruba izin vermeyen polisler, gösterilen tepkiler üzerine kitleye yönelik saldırıya başladı.


Kitleye yönelik biber gazı sıkan polislere gençler de molotof kokteyleri ve ses bombaları ile karşılık verince çatışma çıktı. 


Karşılıklı çatışmaların çıktığı olaylarda Kocaköy İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görevli olan bir Yüzbaşı'nın da nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla yaralandığı da öğrenildi. Yaşanan olay sonrası DBP binası polis tarafından ablukaya alındı.


ŞIRNAK


Şırnak'ın Cizre ilçesinde ise Suruç'taki katliamda yaşamını yitirenlerden biri olan Uğur Özkan'ın cenazesinin defnedilmesinin ardından olaylar çıktı.

Çıkan olaylarda ilçe savaş alanına döndü. Cenaze töreninin ardından YDG-H üyesi gençler, Nusaybin, Yafes, Orhan Doğan ve İdil caddelerini trafiğe kapatarak, katliamı protesto etmeye başladı.

Protestolara polis müdahale ederken, gençler de havai fişek, ses bombası ve Molotof kokteyleri ile karşılık verdi. Polisin sıktığı biber gazı kapsüllerinden bazılarının isabet ettiği gençler yaralandı. Yaralananlar arkadaşları tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.


BATMAN


Batman’ın Bağlar Mahallesi'nde katliamı protesto eden grup, çöp konteynerleri ve kaldırım taşlarıyla Göçerler Bulvarı’nı trafiğe kapattı. Polis, gençlere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ederken, gençlerde polise taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Gösteriler gece geç saatlere kadar sürdü.


SİİRT


Siirt’in Alan, Barış ve Afetevler mahallelerinde protesto eylemi düzenleyen gruplara, polis çok sert müdahalede bulundu. Biber gazı ve tazyikli su ile protesto eylemini dağıtılmak isteyen polise taş ve havai fişekle karşılık verdi.

Siirt’teki olaylarda da silahlar kullanıldı. TOMA’lar cadde başlarında geç saatlere kadar nöbet tuttu.


MARDİN


Nusaybin ilçesinde aralarında Belediye Başkanı Sara Kaya’nın da bulunduğu grup, Çağ Çağ Caddesi'nden Barış Parkı'na meşaleli yürüyüş düzenledi. Buradaki konuşmaların ardından slogan atan gruba polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Bunun üzerine grupta bulunanlarda polise taş ve havai fişek ile karşılık verdi. Olaylar ara sokaklarda devam etti.


İZMİR 


Menemen ilçesinde yürüyüş düzenleyen DEM-GENÇ üyelerine polis müdahale etti. Asarlık Mahallesi'nde toplanan yüzlerce genç, siyah renkte pankartlar taşıyarak Demokrasi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. "Şehîd namırın" ve "Suruç'un hesabı sorulacak" sloganları atan gençlerin önü, Demokrasi Parkı yakınlarında kurulan polis barikatı ile kesildi.

Polis, gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su ile gençlere müdahale etti. Gençler de taş ve ses bombaları ile karşılık verdi. Bunun üzerine başlayan çatışmalar ara sokaklara yayıldı. 


İSTANBUL


HDP Kadıköy İlçe Örgütü'nün çağrısıyla katliamı protesto etmek için bir araya gelen yüzlerce kişilik gruba, attıkları sloganlarla protestolarına başlamalarından kısa bir süre sonra polis yöneldi.

Biber gazı ve tazyikli suyla yapılan saldırı sonrasında ara sokaklarda bir süre devam eden çatışmalarda edinilen bilgilere göre çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan 2'si çocuk 9 kişinin isimleri şu şekilde: Taylan Talas, Güven Yıldırım, Fatma Bacaru, Ferhat Sevim, Çayan Okuducu, Serdar Tecimer, Can Ateş ile Ş.Ç ve M.Ç. isimli çocuklar.

Kadıköy'ün yanı sıra Esenyurt'ta da katliama dönük protesto eylemi yapıldı. HDP İlçe Örgütü tarafından katliamın kınandığı basın açıklaması sonrası dağılmak üzere olan kitleye polisin tazyikli su ve biber gazı sıkarak bulunduğu saldırıya karşılık verilmesiyle çıkan çatışmalar, bir süre devam ettikten sonra sona erdi. Buradaki olaylarda ise 8 kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı.


ADANA 


HDP Ceyhan İlçe Örgütü'nün çağrısı üzerine parti binası önünde toplanan kalabalık bir partili gurubu, buradan Altıocak Mahallesi'nde bulunan Ceyhan İlçe Jandarma Komutanlığı önüne doğru yürüyüşe geçti. Taşınan pankart ve atılan sloganlarla gerçekleştirilen katliam dönük tepkilerin gösterildiği yürüyüş sonrası, saldırıda hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Yapılan açıklamalar sonrası kitle, kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra protestolarını noktaladı. Eylemin ardından polis ile gençler arasında çatışma çıktı. Bir süre devam eden olaylar, gençlerin ara sokaklara girip dağılmasıyla olaylar sona erdi.


MANİSA 


Turgutlu'da HDP İlçe Örgütü parti binası önünde toplanan partililer, "IŞİD çeteleri döktüğü kanda boğulacaktır" yazılı pankart açarak, tepkilerini de attıkları "Direne direne kazanacağız", "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Kobanê halkı yalnız değildir", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları ile gösterdi. insanlık katili IŞİD çetelerine karşı birlik olma çağrısında bulunulan açıklama sonrası, protestonun yapıldığı Kervan Yolu trafiğe kapatılarak kısa süreli oturma eylemi gerçekleştirdi. Yapılan oturma eyleminin ardında kitle dağıldı. 


Salihli ilçesinde ise Emek, Barış, Demokrasi ve Özgürlük platformu bileşenleri tarafından Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen eylemle katliam kınandı.

"Kürdistan'da AKP'nin yeşil faşizmini, Kobanê'de IŞİD'in saldırılarını kınıyoruz", "Kobanê berxwedane, Kobanê qet nakeve, Kobanê Kürdistan'e Erdoğan baş bizane" yazılı pankartların açıldığı protestoda okunan basın açıklamasında, katliamdan AKP'nin birinci derecede sorumlu olduğu vurgulandı.


Katliamda yaşamını yitiren ve yaralananların Deniz'lerin, Mahir'lerin, İbo'ların, Mazlum'ların, Agit'lerin, Zilan'ların ve Beritan'ların ardıları olduğu da vurgulanan buradaki açıklama da yine kısa süreli oturma eylemi ile son buldu.


KIBRIS 


Suruç'ta SGDF'li gençlere dönük yapılan katliam, Kıbrıs'ta yaşayan ilerici, devrimci, sosyalist güçler tarafından da protesto edildi.

 

Saldırıya dönük tepkilerini göstermek üzere Lefkoşa Kuğulu Park'ta toplanan bir grup, buradan sloganlar eşliğinde TC. Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçti. Grup üyeleri yürüyüş boyunca sık sık "Katil IŞİD, işbirlikçi AKP", "Faşizme karşı omuz omuza", "Bijî Serok Apo" sloganları attı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında, katliamın sorumlusu olarak AKP iktidarı gösterildi ve Kıbrıs'ta yaşayan ilerici, devrimci, sosyalist güçler olarak tüm dünya halklarının ve Ortadoğu halklarının yanında olunacağı ifade edildi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler