1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Katliama öfke yağdı
Katliama öfke yağdı

Katliama öfke yağdı

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde 32 gencin hunharca katledildiği bombalı saldırı Diyarbakır’da binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle lanetlendi.

A+A-

HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen, "DAİŞ saldırılarını meşrulaştıran Türkiye devleti ile AKP hükümeti yaptıkları açıklamalarla teşvik etmiştir. 'YPG ile DAİŞ' ile aynıdır diyen AKP zihniyeti saldırılara açıkça zemin hazırlamıştır" dedi.


Kobanê'nin inşa çalışmalarına katılmak üzere Suruç'a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi gençlere yönelik katliamı protesto etmek amacıyla DBP Diyarbakır il binası önünde toplanan binler DTK binasına yürüdü. Yürüyüşte, YPG bayrakları, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile "Sabır taşmıştır devrim zamanı" pankartı taşınarak, "Katil DAİŞ, işbirlikçi AKP", "Bijî berxwedana YPG" ve" Şehid namirin" sloganları atıldı. Yürüyüşe HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğtialp, İmam Taçıer, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak, DBP'li belediye eşbaşkanları, HDP, DBP yöneticileri, birçok STK temsilcisinin yanı sıra 10 bine yakın yurttaş katıldı. DTK binası önüne gelen yurttaşlar demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. 

'Halklar katliamı kabul etmeyecek'

Yürüyüş sonrası konuşan DBP Diyarbakır Eşbaşkanı Ali Şimşek, uzun bir zamandır Kürt halkı üzerinde saldırılar olduğunu söyledi. Devlet eliyle katliamlar gerçekleştirmek istendiğini belirten Şimşek, "Barış isteyen, özgürlük isteyen gençler Suruç'tan Kobanê'ye geçecekti. Ama faşistler tarafından katledildi. Bu katliamı halklar kabul etmeyecek. Destek verenler halkın karşısında hesap verecek" dedi.

'DAİŞ'e karşı direnenlerin mücadelesini hazmedemediler'

Ardından konuşan HDP Diyarbakır Eşbaşkanı Ömer Önen, ezilen hakların barbar tecavüzcü DAİŞ çetesine karşı verdiği mücadeleyi hazmedemeyenlerin kirli politikaları ile sivil halkları katletmeye başladıklarını söyledi. Önen, "DAİŞ saldırılarını meşrulaştıran Türkiye devleti ile AKP hükümeti yaptıkları açıklamalarla teşvik etmiştir. 'YPG ile DAİŞ' ile aynıdır diyen AKP zihniyeti saldırılara açıkça zemin hazırlamıştır" dedi. DAİŞ ve ortaklarının Suruç'taki hedefinin Rojava ile güçlü ve onurlu bir dayanışma içerisinde olan SGDF aktivistleri olduğunu belirten Önen, "SGDF'nin Kobanê ile anlamlı dayanışma çabasını yürekten selamlıyor ve anılarını mücadelemizde mutlaka yaşatacağımızın sözünü veriyoruz" diye belirtti.

Bağlar'da çatışma 

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Hatboyu Caddesi'nde gençler, Suruç'ta SGDF üyelerine yönelik bombalı saldırıda yaşanan katliamı protesto etti. Ara sokaklarda toplanarak caddeye çıkan gençler, yolu trafiğe kapattı. Olay yerine gelen gençlere polisin müdahale etmesi üzerine gençler, yoldan devriye geçen akrep tipli zırhlı araca, taş, molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler