1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Katliama karşı YASTAYIZ
Katliama karşı YASTAYIZ

Katliama karşı YASTAYIZ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları ve çalışanları, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenleri bir dakikalık saygı duruşuyla andı.

A+A-

Yas nedeniyle siyah bayrağın asıldığı belediye binası önünde bir açıklama yapan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, “Onlar halklarımızın mücadelesinde sonsuza dek yaşayacaklar. Yaşam, özgürlük, insanlık ve halkların kardeşliği kazanacak.” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Suruç Katliamı nedeniyle DTK’nin ilan ettiği ulusal yas kapsamında bugün binasına siyah bayrak astı, ardından Eş Başkanlar ile çalışanlar, katliamı lanetleyerek, yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.  

Suruç’ta dün yaşanan ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği katliama karşı belediye önünde bir araya gelen Eş Başkan Gültan Kışanak, Genel Sekreter Fethi Suvari, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Genel-İş Sendikası yöneticileri, daire başkanları ve belediye çalışanları bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşunun ardından konuşan Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Muhsin Uyanık, Suruç’ta yaşanan katliama dikkat çekerek, “Suruç’ta karanlık aydınlığa karşı savaşmak istiyor.” dedi. Uyanık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suruç’ta Kürdistan halkının dostları, yoldaşları hunharca bir saldırıya uğradı. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm personelleri olarak bu vahşeti kınıyoruz. Bize dayatılan bu vahşi saldırılara karşı var gücümüzle savaşacağız. Roboski’de, Adana’da, Mersin’de, Diyarbakır’da ve Kobane’deki saldırılara karşı Kürt halkı ve dostları nasıl savaştıysa, Suruç’ta ortaya konulan vahşete karşı yine savaşacaktır. Aydınlık, barış ve özgürlük talebimiz her koşulda devam edecektir.”

Halklarımızın mücadelesinde sonsuza dek yaşayacaklar

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Eş Başkan Gültan Kışanak ise, Suruç’ta yaşanan insanlık dışı saldırının herkesin yüreğini yaktığını kaydederek, bu vahşi saldırılara karşı insanlık değerlerini, demokrasiyi, özgürlüğü ve yaşamı savunmaya kararlı olduklarını söyledi. Dün Amed’teki tüm sivil toplum örgütleriyle Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK) bir araya geldiklerine işaret eden Kışanak, kentin bütün dinamiklerinin ortak ve kararlı duruşuyla bugün yas ilan edildiğini kaydetti. Büyükşehir Belediyesi, yönetimi, çalışanları ve emekçileriyle yas tutmak için burada olduklarını ifade eden Kışanak, bu yasın vahşi saldırılara karşı bir protesto olduğunu vurguladı.

Yeryüzünde insanlığı katledecek bir bomba icat edilmedi ve edilemeyecek

Kışanak, konuşmasına şöyle devam etti: “Lanetliyoruz, kınıyoruz. Buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Onlar daha 17, 18, 20 yaşlarında gencecik insanlardı. İnsanlık değerlerine yürekten inanan ve insanlık değerlerini korumak için Kobane ile dayanışmayı örgütlemeye çalışan çok cesur, kocaman yürekleri olan insanlardı. Onları katlederek, onların şahsında insanlığı katletmek istediler. Katlettikleri gençlerimiz şahsında halklar arasındaki dayanışmayı ve kardeşliği katletmek istediler. Demokratik değerlerimizi katletmek istediler,  vicdanlarımızı ortadan kaldırmak istediler. Ama biz bunu çok iyi biliyoruz ki, daha yeryüzünde insanlığı katledecek bir bomba icat edilmedi ve edilemeyecektir. “

Hiçbir bomba, katliam ve vahşetin insanlık değerlerini yok edebilme gücüne sahip olmadığını vurgulayan Kışanak, “Halklarımız arasındaki kardeşliği, barış köprüsü ve demokratik gönüllü birlikteliği katledebilecek, ortadan kaldırabilecek hiçbir bomba, hiçbir vahşi saldırı sözkonusu olamaz. Onlar sadece yaptıklarıyla ne kadar vahşi, ne kadar canavar, ne kadar kan içici olduklarını ortaya koydular. Olsa olsa bu kanda boğulacaklardır.” diye konuştu.

Yaşam, özgürlük, insanlık ve halkların kardeşliği kazanacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yönetimi ve çalışanları olarak tek yürek halinde Suruç’taki vahşeti lanetlediklerini ifade eden Kışanak,  “Yaşamını yitiren kardeşlerimize, canlarımıza, o güzel insanlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Onlar halklarımızın mücadelesinde sonsuza dek yaşayacaklar, onları biz ölümsüzlüğe uğurlayacağız. Onlar bizim yüreğimizin en mümtaz köşesinde sonsuza dek yaşamaya devam edecekler. Ama bizlerin, mazlumların, mazlum Kürt halkının, ezilenlerin laneti, bu vahşeti yapanların ve onun arkasında olanların üzerinde olacaktır. Hiçbir zaman bu vahşeti, bu katilleri ve bunların destekçilerini unutmayacağız. Bir kez daha tüm halkımızın ve insanlığın başı sağ olsun. Yaşam kazanacak, özgürlük kazanacak, insanlık kazanacak, halkların kardeşliği kazanacak.” dedi.

0-(1).jpg4-005.jpg7-004.jpg5-003.jpg

6-004.jpg

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler