1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Katledilen Mehmet Işıkçı anısına mahalle evi
Katledilen Mehmet Işıkçı anısına mahalle evi

Katledilen Mehmet Işıkçı anısına mahalle evi

Yenişehir Belediyesi bünyesinde yapımı tamamlanan 28 Mart 2006 serhıldanında polisler tarafından katledilen Mehmet Işıkçı' nın isminin verildiği mahalle evi düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirildi.

A+A-
Yenişehir Belediyesi tarafından Şehitlik Ben u Sen Mahallesi'nde yapımı tamamlanan Amed 28 Mart olaylarında polisler tarafından katledilen Mehmet Işıkçı Mahalle Evi'nin açılışı yapıldı.
 
 
Açılış törenine, Mehmet Işıkçı'nın annesi Melek Işıkçı, HDP Amed vekil adayları, Sibel Yiğitalp,Nimetullah Erdoğmuş,Yenişehir Eş başkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş,Belediye İş Sendikası Diyarbakır Şube başkanı Vezir Perişan,HDP,DBP Yenişehir ilçe eş başkanlarının yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.
 
 
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Eş başkan Ülkü Baytaş, Mehmet Işıkçı anısına yapılan bu parkın devlet tarafından katledilen tüm insanlılığın zihinlerinden silinmemesi için yaptıklarını belirterek,'Bugün Amed'in hangi semtine, küçesine baktığımızda bu yerler adeta birer canlı tarih müzeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bizde halk evimize bu hassasiyetle yaklaşarak bu tarihin, gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacağız. Amed'in bu tarihi, canlı dokusunu korumak ve hafızalarımızdaki yerinin anlamını yitirmemesi için bu şehrin birer mirasçıları olarak her zaman var olacağız.2008 yılında katledilen Mehmet Işıkçı ve yoldaşlarını unutmayacağız ve de unutturmayacağız, sonsuza kadar bu halkın yüreğinde yerlerini koruyacaktır' dedi.
 
 
Mehmet Işıkçı'nın annesi Melek Işıkçı da, mahalle evinin açılışında başta Yenişehir Belediyesi'ne ve emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek,'Çocuklarımızı katledenler unutmasın ki, çocuklarımızın bize miras bıraktıkları bu mücadeleyi, boyun eğmeden büyüteceğiz 'dedi.
 
 
Melek Işıkçı' dan  sonra konuşan HDP vekil adayı Sibel Yiğitalp ise,Hükümetin  ısrarla savaş için her türlü yaptırımlarda bulunduğuna değinerek,'Biz kadınlar ve anneler olarak onurlu bir barış istiyoruz.Bugün Ben u Sen mahallesi çok kültür ve  inançları içinde barındıran bir yerdir. Bu mahallemizde inançlarımızı, tarihimizi, kültürlerimizi yok etmek için sistem her geçen gün gençlerimize uyuşturucu, fuhuş ve her türlü kirliliği dayatmaktadır. Ama bu, gençlerimizin kaderi olmayacak, Kürt halkının esas olan kaderi barıştır. Ve biz bu barışı getireceğiz. Yiğitalp, gençleri bu sisteme mahkûm etmeyeceklerini belirterek,' Bunun en büyük yolu 7 Haziran seçimlerinde hepimizin büyük bir inanç ve örgütlülüğüyle sandıklarda vereceğimiz karardır' dedi.
 
 
'Kutsal iradenizle sarayı da yıkacağız, zindanları da yıkacağız'
 
 
Yiğitalp'in ardından konuşan Erdoğmuş ise, 7 Haziran Genel seçimlerine değinerek, hükümet tarafından dayatılan saray saltanatını ve zindanları Kürt halkının kutsal iradesiyle yıkmayı başaracaklarını belirtti.
 
 
Mahalle evinin açılışının ardından eş başkanlarında eşlik ettiği vekil adaylar, Yenişehir'e bağlı Sanayi Mahallesi esnaflarını ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT