1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Katkı sunmaya geldik
Katkı sunmaya geldik

Katkı sunmaya geldik

KDP ile PYD arasında son günlerde tırmanan gerginlikte arabuluculuk yapacakları belirtilen Osman Baydemir ve Leyla Zana, Hewler'de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Zana ve Baydemir, “Görüşmelere naçizane katkı sunmaya geldik” dedi.

A+A-
KDP ile PYD arasında son günlerde tırmanan gerginlikte arabuluculuk yapacakları belirtilen Osman Baydemir ve Leyla Zana, Hewler'de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Zana ve Baydemir, “Görüşmelere naçizane katkı sunmaya geldik” dedi.
 
Rojava'da Barzani'ye yakın Kürt Ulusal Konseyi'yle PYD son kez masaya oturmaya hazırlanırken, görüşmelere Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de katılacak.Toplantıya katılmak için Hewler'de bulunan Zana ve Baydemir, BDP Hewler temsilciliğini ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Zana ve Baydemir, siyasi çevrelerin bir araya geleceklerine inandıklarını söyledi.
 
'Amacımız ittifaka destek'
 
Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret edeceklerini ve bölgedeki görüşmelerinin birkaç gün devam edeceğini söyleyen BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, amaçlarının Kürt halkının ittifakına destek vermek olduğunu ifade ederek, “Ortadoğu coğrafyasının şiddetle barışa ihtiyacı var. Ortadoğu coğrafyasının barışa ulaşabilmesi içinde Kürt halkının özgürleşmesine ihtiyacı var. Kürt halkı özgürleşmeden, haklarına kavuşmadan Ortadoğu'ya da barış gelemeyecek. Kürt halkının özgürleşebilmesinin en önemli alt yapısı kendi arasında ittifak kurmasıdır. Görüşler, fikirler farklı olabilir ama ortak paydalarda buluşmasıdır. Bizde Kürt halkının naçizane evlatları olarak Kürt siyasetçileri arasında ortak paydalarda buluşma çabasına gücümüz oranında katkı sunmaya geldik. Bu hem sayın başkan Mesut Barzani hem de sayın başkan Salih Müslim açısından hem de diğer Kürt partilerimiz açısından geçerlidir. Bizimki mütevazi katkı çabasıdır” dedi.
 
'Toplantıya hazırız'
 
Kürt siyasi çevreleri arasında sorunların olabileceğini ve bu sorunların da çözülebileceğine inandığını belirten Bağımsız milletvekili Leyla Zana ise, tüm tarafların Hewler anlaşması çerçevesinde bir araya gelmek istediklerini vurguladı. Zana, “Biz yüz-iki yüz yıldır Kürtleri yok sayanlara elimizi uzatıyoruz. En büyük ayıp Kürtlerin birbirine sırtını dönmesidir. Tüm taraflar Hewler anlaşması çerçevesinde toplanmaya hazırlar. Biz de Kürt halkının iki temsilcisi olarak bu mutluluğu onlarla paylaşmak istedik. Çok yakında toplantı olacağını ve siyasi tarafların bir araya geleceğini umuyor ve inanıyorum” ifadelerini kullandı.
 
'Görüşmeye hazırız'
 
Öte yandan Anadolu Ajansı'nın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Barzani'yle görüşeceği iddialarına ilişkin “'Biz kardeşiz, her şey olumlu, neden olmasın” dedi. Barzani'den davet gelmesi halinde toplantıya katılacaklarını belirten Müslim, “Biz de görüşmeye hazırlanıyoruz. İnşallah yeni gelişmeler olacak. Böyle bir görüşme olabilir” diye konuştu.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT