1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Katiller tespit edildi mi?”
“Katiller tespit edildi mi?”

“Katiller tespit edildi mi?”

Yiğitalp, Baran cinayeti sonrası yaşananlarla ilgili önerge verdi.

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, hazırladığı soru önergesiyle, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran’ın katillerinin belirlenip belirlenmediğini sordu.

Yiğitlap, önergesinin yazılı olarak yanıtlanmasını istedi.
Aytaç Baran’ın öldürülmesi sonrası Diyarbakır’da yaşanan olaylara ilişkin HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması amacıyla TBMM’ye soru önergesi verdi.
Önergesinde, olayların akışını, basına yansıyan demeçleri, polis baskınlarını ve cinayet ve sonrasına ilişkin elde ettikleri elde ettikleri detayları aktaran Yiğitalp “Yeni İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği (Yeni İhya-Der) Başkanı Aytaç Baran, 9 Haziran'da evinden derneğe giderken pusuya düşürülmüş ve öldürülmüştür.

Bu saldırıdan sonra, Diyarbakır’ da provokasyonlar baş göstermeye başlamış, henüz Aytaç Baran’a silahlı saldırıda bulunanların kimlik bilgileri ve cinayetin kimler tarafından gerçekleştirildiği ortaya çıkarılmadan, infialle başka kişi ve kurumlara yönelik saldırılar gerçekleşmiştir. Ateşli silahların kullanıldığı bu saldırılarda 4 yurttaşımız hayatını kaybederken 11 yurttaşımız da yaralanmıştır” dedi.


Aytaç Baran’ın öldürüldüğü semti silahlarla basan bir grubun, Şehitlik Mahallesi Eşit Özgür Yurttaş Derneği’nin olduğu binayı taradığını,  ertesi gün de polis derneğin birçok bürosuna baskın düzenlediğini hatırlatan Yiğitalp “Dernek Başkanı Adem Firik, arka kapıdan çıkarak saldırıdan sağ kurtulduklarını ifade ederek ‘O sırada derneğe ve çevrede bulunan dükkânlara ateş açtılar. Polisi aradık, bir müddet sonra bölgeye TOMA ve akreplerle geldiler.

Ancak müdahale etmediler’ diye beyanda bulunmuştur. Saldırganlardan kaçarken bir apartmana sığındıklarını aktaran Firik, girdikleri apartmanın da silahlı grup tarafından tarandığını belirtmiştir.

Firik, ellerinde uzun namlulu silah olan grubun çevreye de uzun süre ateş ettiğini söylemiştir. Ayrıca derneğin bulunduğu mahallede evlere çarpı işareti çizildiği ve kapılara da av tüfeği mermisi bırakıldığı görülmüştür.

Yaşanan bu olaylar sonrası Yeni İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği Başkanı Aytaç Baran’ın  avukatı tarafından basına yansıyan açıklamalarında ‘Seçim öncesi  müvekkilinin emniyete çağrıldığını ve kendisine yönelik eylem yapılacağı yönünde istihbarı bilgi bulunduğunu ve bu hususun kendisine tebliğ edildiğini’ ifade etmiştir” dedi.


Diyarbakır Valiliği’nin akabinde yaptığı yazılı açıklama ile kentte 9 Haziran günü yaşanan olaylar sonrasında sabaha karşı 27 adrese baskın düzenlendiğini ve 22 kişinin gözaltına alındığını duyurduğunu bildirdiğini kaydeden Yiğitalp “Gözaltına alınan 22 kişi Emniyet sorgusunun ardından adliyeye sevk edilmiş, 5 kişi savcılık tarafından serbest bırakılırken, 17 kişi ‘silahlı pek'ya üye olma, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması veya bulundurulması', ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma', kasten öldürme' suçlamasıyla Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği' ne sevk edilmiş, 14 kişi mahkeme tarafından tutuklanmıştır.

Ayrıca yapılan açıklamada ‘Güvenlik güçlerimiz tarafından yapılan aramalarda; 9 adet av tüfeği ve bu tüfeklere ait çok sayıda fişek, 4 adet kaleşnikof marka uzun namlulu silah, 5 adet çeşitli çap ve markalarda tabanca ve bu tabancalara ait çok sayıda şarjör ve fişek, 1 adet Uzi marka otomatik silah ele geçirilmiştir’ denilmiştir” ifadelerine yer verdi.


Tüm bu olaylar sonucunda Bakan Öztürk’ün yanıtlamasını istediği soruları da sıralayan Yiğitalp şöyle devam etti:


“1. Diyarbakır Şehitlik semtinde İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ı silahla öldüren kişi veya kişiler ile var ise azmettiricileri tespit edilmiş midir?

2. Diyarbakır’da Şehitlik semtinde İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ı silahla öldürülmesi sonrası, kentin birçok yerinde akrep ve tomalar konuşlanmış olmasına rağmen silahlı gezen gruplar, HDP’li Bayram Dağtan’ı göğsünden, Bayram Özelçi ve Emin Ensen’i başından, Fesih Çınar’ı ise ensesinden kurşunla vurmuştur. Bu dört yurttaşımızın katillerinin tespiti ve yakalanması ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa hangi aşamadadır?

3. Yaşanan olaylarda 7’si ateşli silahla olmak üzere toplam 11 yurttaşımız yaralanmıştır. Tüm bu yaşanan silahlı saldırılar ve yaralanmalar ile ilgili bir yasal süreç başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa ne aşamadadır?

4. Yaşanan olaylar sonrası gözaltına alınan ve sevk edildikleri Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanan şahıslar kimlerdir? Aralarında İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın ya da HDP'li Bayram Dağtan, Bayram Özelçi, Emin Ensen, Fesih Çınar'ın katil zanlısı ya da zanlıları ile saldırılarda yurttaşlarımızı yaralayanlar yer almakta mıdır?

5. İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesi sonrası ortaya çıkan bir grubun kişi ve kurumlara yapmış oldukları saldırıların önceden planlı olduğu izlenimi mevcuttur.

Bu bağlamda İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’a daha öncesinden saldırı gerçekleştirileceği bilgisinin tebliği ile Aytaç Baran’ın öldürülmesinin hemen sonrasında ortaya çıkan grubun  seçilmiş hedef olarak bazı kişi ve kurumlara yönelik saldırıları arasında bağlantı var mıdır?

6.  Eşit Özgür Yurttaş Derneği’nin bulunduğu mahallede evlere çarpı işareti çizilmesi ve kapılara av tüfeği mermisi bırakılması olayı ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?

7. Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ın cenazesi Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nden alınıp konvoy halinde götürülmesi sırasında Dağkapı Meydanı’nda araçlardan inen yaklaşık 100 kişinin ellerindeki kaleşnikof silahlarla havaya ateş açtığı, etrafa tehditler savurdukları, pkk Hizbullah lehine slogan attıkları polis tarafından görülmüş olmasına rağmen polis neden müdahale etmemiştir? Müdahale etmeyen polis memurlarıyla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler