1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kaset dönemi kapanmadı
Kaset dönemi kapanmadı

Kaset dönemi kapanmadı

DİYARBAKIR - Bir döneme damgasını vuran ve ünlü sanatçıların milyonlar sattığı kasetleri Diyarbakır’da raflardaki yerini hala koruyor.

A+A-

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte raflardaki yerini CD’ye kaptıran kasetler, Diyarbakır’da az da olsa alıcısıyla buluşmaya devam ediyor.

 

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde müzik işiyle uğraşan, bu işi de dedesinden ve babasından öğrendiğini belirten Cengiz Çiftçi, kaset satışlarının hala devam ettiğini, kasetleri daha çok kırsal kesimlerden gelen insanların ve kaset dinlemeyi kendisine hobi edinmiş kişilerin aldığını belirterek, “Özellikle yaşı 40’ın üzerinde olanlar ve köylerde, ilçelerde yaşayıp, CD çaları ya da bilgisayarı olmayanlar bu kasetleri alıyor” dedi.

“CD’YE GÖRE DAHA DAYANIKLI”


Düğünlerde çalınan yöresel oyun havalarının ve dengbej türü Kürtçe ağıtların daha çok sattığını söyleyen Çiftçi, kasetlerin CD’lere orana daha dayanıklı olduğunu kaydetti. Çiftçi, “CD tozlanır, çizilir ve çalışmaz. Belirli bir süre güneş gördüğü zaman çalarken sıkıntı olur, çalışmaz. Ama kasetler öyle değil. İçindeki şeritler CD’ye göre daha dayanıklı. Güneşte bile zarar görmez” ifadelerinde bulundu. 

 


(EK-MP-Y)

HABERE YORUM KAT