1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı yarın açılıyor
Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı yarın açılıyor

Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı yarın açılıyor

Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı'nın hizmete açılışı - Kadıköy-Kartal Metro Hattı'nın devamı niteliğinde olan yeni hat yarın sabah saat 06.00'dan itibarıyla hizmete açılacak.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre 21.7  kilometrelik Kadıköy-Kartal Metro Hattı'nın devamı niteliğindeki 4,5 kilometrelik  Kartal-Pendik-Tavşantepe Metro Hattı yarın sabah saat 06.00 itibarıyla seferlere  başlayacak.
 
Metro hattının tüm istasyonlarında yürüyen merdivenli giriş-çıkışlar  ile engelliler için asansörlerin bulunduğu metro hattının D-100 Karayolu  güzergahındaki tüm istasyonlarda, kuzey ve güney taraflarda giriş-çıkışlar ve bu  giriş-çıkışlar arasında alt geçitler yer alıyor.
 
 Resmi açılış töreni daha sonra yapılacak olan Kartal-Pendik-Tavşantepe  Metro Hattı hizmete alındığında; Sabiha Gökçen Havaalanı Metro Hattı ile  Tavşantepe İstasyonu'nda, Metrobüs ile Ünalan İstasyonu'nda, Marmaray ile  Ayrılıkçeşme İstasyonu'nda, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Metro Hattı ile Yenisahra  İstasyonu'nda, Bostancı-Dudullu Metro Hattı ile de Kozyatağı İstasyonu'nda  entegre olacak.

kartal-pendik-tavsantepe-metro-hatti-yarin-aciliyo-2435848.jpeg
 
O SÜRE 35 DAKİKAYA DÜŞECEK
 
Yapımına 2013 yılının mayıs ayında başlanan Kartal-Pendik-Tavşantepe metrosunda bir süredir test sürüşleri devam ediyordu. Test sürüşlerinin de başarıyla sonuçlandığı Kartal-Pendik-Tavşantepe metrosunda Kartal istasyonu ardından sırasıyla Yakacık, Pendik ve Tavşantepe istasyonları yer alıyor.Yeni metro hattıyla Pendik'ten Kadıköy'e olan ulaşım süresi de 35 dakikaya düşecek.

Metro hattının Marmaray ve Metrobüs bağlantısıyla da Pendik’ten Taksim, Atatürk Havalimanı gibi merkez bölgelere kesintisiz ulaşımı sağlanacak. Söz konusu hattın Tuzla'ya kadar uzatılması hedefleniyor. 2012 yılında açılan ve hat uzunluğu 21,7 kilometre olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli 16 yolcu istasyonuna sahip. Kartal-Kaynarca Metrosu'da hatta dahil olduğunda istasyon sayısı 19'a ulaşacak ve hattın uzunluğu 26,5 kilometreye çıkacak.

HABERE YORUM KAT