1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karpuz Ramazan'da sofrada olacak
Karpuz Ramazan'da sofrada olacak

Karpuz Ramazan'da sofrada olacak

Özellikle son 4-5 yılda Ramazan ayında tatlı yerine tüketilen Diyarbakır karpuzu, bu yıl Ramazan ayının sonlarında da olsa sofralara yetişecek.

A+A-

Son 4 yılda Ramazan ayında Diyarbakırlıların iftar ve sahurlarının baş tacı olan karpuzun bu yıl Ramazan sofrasına yetişip yetişmeyeceği ile ilgili endişe ve merakına üretici cevap verdi.

Diyarbakır karpuzu üreticilerinden İsmet Bahtiyar, ilk karpuz hasadının ramazan ayında yapılacağını müjdeledi.

İran, Adana derken Antalya'nın da devreye girmesiyle artık her bölgede karpuz yetiştiriciliği başladı. Bol ve birçok bölgede karpuz üreticisi nedeniyle hangi karpuzun nerede yetiştiğini bilmek zor hale gelirken, Diyarbakırlılar için bu hiçte zor değil.

TATLI NİYETİNE TÜKETİLİYOR

Zira karpuzun ana vatanı Diyarbakır'da her vatandaş karpuzların Diyarbakır bölgesine ait olup olmadığını rahatlıkla bilebiliyor. Vatandaşlar kentin karpuzunu iyi biliyor. Özellikle son 4-5 yılda Ramazan ayında tatlı yerine tüketilen Diyarbakır karpuzunun bu yıl ramazan ayına yetişip yetişemeyeceği tartışmalarını üretici sonlandırdı.

YERLİ KARPUZUN İLK HASAD RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE

Diyarbakır'ın Merkez Sur ilçesine bağlı Dicle Nehri kıyısında bulunan Kervanpınar Köyü (Kürtçe ismi Arzuoğlu Köyü-Yarışma ve hediyelik karpuzların da özel olarak yetiştirildiği köylerden) sınırları içinde yıllardır karpuz üreticiliği yapan İsmet Bahtiyar, kentin sembolü ve yaz mevsiminin en güzel meyvelerden biri olan karpuzun Ramazan ayı içerisinde ilk hasadının yapılacağını söyledi.

KARPUZ YAZ MEVSİMİNDE BİR İLAÇ GİBİDİR

Son yıllarda özellikle Ramazan ayının yılın en sıcak zamanlarına denk gelmesi nedeniyle vatandaşların sıvı kaybını telafi için özellikle karpuzu tercih ettiğini kaydeden Bahtiyar, "Bu sıvı kaybı özellikle Ramazan ayında daha çok yaşanıyor. Haliyle diğer içeceklerin hepsi insanda şişkinliğe sebep verirken, bu durum karpuz için geçerli değildir. Hem içerdiği yüksek protein ve yüksek değerdeki sıvıların yanında inanılmaz bir ferahlıkta veriyor ve asla şişkinlik yapmıyor. Hazmı da çok kolay olduğu için karpuz adeta yaz mevsimi ve Ramazan ayı için bir ilaç niteliği taşıyor" dedi.

DİYARBAKIRLILAR KENDİ KARPUZLARINI YEMEDEN 'BEN BU YIL KARPUZ YEDİM' DEMEZ

Vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini kaydeden karpuz üreticisi Bahtiyar, "İnşallah havaların da iyi seyretmesi ile birlikte büyümeye başlayan karpuzlarımız Ramazan ayı ortalarında veya sonlarına doğru bir zamanda ilk hasatlarının yapacağız. Ancak Ramazan ayında Diyarbakır yerli karpuzu yetişecek. Diyarbakırlılar bu sene bol bol karpuzlarını yiyecek. Diyarbakırlılar kendi karpuzlarını yemeden 'ben bu yıl karpuz yedim' demeyeceğini iyi biliyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT